Почетна > Свет
Свет

Иран оптужио Израел пред УН за напад дроновима на фабрику муниције у Исфахану

Иран је окривио пред Уједињеним нацијама (УН) Израел за напад дроном на фабрику муниције у граду Исфахану, у близини локације која припада Иранском свемирском истраживачком центру, коју су САД санкционисале због рада на иранском програму балистичких ракета, саопштила је данас полузванична новинска агенција ИСНА.
Фото: Танјуг/AP Photo/Vahid Salemi

Напад је уследио усред напетости између Ирана и Запада због раста нуклеарне активности Техерана, снабдевања Русије оружјем, укључујући и беспилотне летелице дугог домета типа „Шахед 136“ и вишемесечних антивладиних демонстрација које су уследиле након смрти иранке курдског порекла Махсе Амини, преноси Ројтерс.

У писму упућеном генералном секретару УН, Антониу Гутересу, ирански изасланик у УН-а Амир Саид Иравани рекао је да је „примарна истрага сугерисала да је Израел одговоран“ за напад, у коме, како је Техеран раније рекао, није изазвао жртве нити је причињена озбиљна штета.

„Иран задржава своје легитимно и инхерентно право да брани своју националну безбедност и да чврсто одговори на сваку претњу ционистичког режима (Израела) где год и кад год сматра потребним“, навео је Иравани у писму упућеном Гутересу.

Иран је у прошлости оптуживао Израел да планира нападе користећи тајне агенте унутар иранске територије.

Техеран је у јулу саопштио да је ухапсио саботажни тим курдских милитаната који раде за Израел, а који су планирали да дигну у ваздух „осетљиви“ центар одбрамбене индустрије у Исфахану.

Преговори између Ирана и светских сила о оживљавању нуклеарног споразума из 2015. године су у застоју од септембра 2022.

Споразум о иранском нуклеарном програму, чији је званични назив „Заједнички свеобухватни акциони план“ (JCPOA), потписали су у јулу 2015. године у Бечу Иран и „група 5 + 1“, коју је чинило пет сталних чланица Савета безбедности УН (Кина, Француска, Русија, Велика Британија, САД) и Немачка, као потписница у име Европске уније.

Иран је нуклеарним споразумом из 2015. године пристао да ограничи програм обогаћивања уранијума под надзором инспектора Уједињених нација у замену за укидање економских санкција.

Бивши председник САД Доналд Трамп повукао је САД из споразума 2018. године и увео санкције Ирану, док је Иран као одговор почео да занемарује своје обавезе према споразуму.

Pjongjang: Vojni manevri SAD i Južne Koreje doveli do „ekstremne crvene linije“

Преузмите андроид апликацију.