Zdravlje nije sve, ali bez zdravlja, sve je ništa. Tom izrekom možda su se i vodili gradski oci, kada su pre skoro 10 godina rešili da zdravlje svih građana postave tako visoko na lestvici društvenih prioriteta. U ljudskoj je prirodi, da gotovo nesvesno uočavamo manje dobre stvari, a one dobre prosto podrazumevamo i očekujemo bezpogovorno.
Međutim, dela ovoga puta govore mnogo više od bilo kojeg argumenta pro et contra.
Jedan od najstarijih objekata u Gradu, u kojem je smeštena Služba zdravstvene zaštiti dece Doma zdravlja „Novi Sad“ i legat Vase Stajića, u istoimenoj ulici, u potpunosti je renovirana 2016. godine.
U ovom projektu Grad je učestvovao sa preko 16 miliona dinara iz budžeta, a „Dom zdravlja Novi Sad“ je nadomestio iznos od preko 900.000 dinara, za zdravlje naše dece.
U 2018. godini, posle decenije i po čekanja i obećavanja, završena je gradnja nove zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć. Zajedničkim ulaganjima, u iznosu od preko 340 miliona dinara, ovaj objekat finansirali su Grad i pokrajina.
Grandiozni kompleks na preko 5000 metara kvadratnih, pored najvažnijeg segementa- hitne pomoći za odrasle i decu, i dispečerskog centra, sadrži i edukativni centar za obuku zaposlenih i studenata za slučajeve masovnih nesreća.
Gradnjom i opremanjem ovakvog zdanja, zaposleni su dobili možda i najbolje uslove rada u poslu koji ni malo nije lak i u kojima su sekunde nekada presudne, a Novosađani dostojne uslove zdravstvene zaštite, sa ciljem pravovremenije i adekvatnije pomoći u urgentnim situacijama.
Sa tom željom je 2015. godine Novi Sad otpočeo tradiciju godišnjeg obnovljanja voznog parka ove službe, kupovinom sanitetskih i putničkih vozila za rad.
Iako je Grad Novi Sad 2019. godine, u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, preneo osnivačka prava nad ustanovama primarne zdravstve zaštite na AP Vojvodinu, nijednog trena nije preneo i brigu za zdravlje sugrađana na drugi nivo vlasti.
Kroz godišnje programe obezbeđivanja sredstava Grada Novog Sada za prostor, opremu i druga sredstva za rad ustanovama primarne zdravstvene zaštite, unapređuje se rad zaposlenih, a građanima pružaju savremeniji načini lečenja.
U 2021. godini realizovano je možda i najviše kapitalnih projekata u oblasti zdravstva na nivou Grada.
Nakon više od 50 godina u potpunosti je rekonstruisan najfrekventniji objekat Doma zdravlja na Limanu. Novosađani su na Limanu dobili jedan od najmodernijih i najbolje opremljenih dispanzera u zemlji i regionu, i samim tim i najviši kvalitet usluga koji im je dostupan u ovom objektu.
U ovoj godini izvršena je rekonstrukcija još jednog objekta, u Almaškoj ulici, koji iako je bio pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika, nalazio se u veoma lošem stanju.
Zajedničkim projektom Grada i Republike, uz donaciju kompanije „NIS“, sačuvan je biser starog vremena, i u tom objektu je otvoren Gradski centar za unapređenje reproduktivnog zdravlja. Centar će imati značajnu ulogu u unapređenju standarda života naših sugrađana, očuvanju reproduktivnog zdravlja i samim tim i stvaranju zdrave populacije.
U sastavu centra su oformljene: Škola za trudnice, sa Malom školom za trudnice, Savetovalište za mlade, Juvenilni ginekolog, Savetovalište za dojenje, Škola roditeljstva i Škola za bake i deke.
Pored dve velike rekonstrukcije, Grad je ove godine, uz pomoć Republike i pokrajine sproveo u najkraćem mogućem roku najveći projekat: izgradnju Kovid bolnice na Mišeluku.
Niko nije mogao da planira da će se pandemija desiti, niti su se sredstva za suprotstavljanje ovoj ozbiljnoj bolesti mogla planirati. Za samo četiri meseca uspelo se u poduhvatu gradnje specijalizovane bolnice za lečenje Kovid pacijenata, koja je od značaja ne samo za grad već i za celu pokrajinu.
Gradnjom ove bolnice omogućeno je da ostale klinike u sastavu Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine ostanu u redovnom režimu rada, da se kovid zona izmesti iz kruga UKCV, zaštite pacijenti i pruže im se specijalizovane zdravstvene usluge za sva druga hronična oboljenja
Intencija je, da se jednog dana, kada se nadamo završimo borbu sa Kovidom, namena bolnice promeni u Gradsku (opštu) bolnicu.
Dokaz da Grad kontinuirano, smisleno i temeljno ulaže u oblast zdravstva svakako je pristupanje izgradnji novih objekata Doma zdravlja na Adicama i Vidovdanskom naselju.
Objekat na Adicama, čija se gradnja bliži kraju, biće otvoren početkom sledeće godine i moći će da pruži zdravstvenu zaštitu za oko 17000 građana iz ovog dela grada. Za objekat na Vidovdanskom naselju, početak gradnje se očekuje na proleće 2022. godine, a biće izgrađen po principu „ključ u ruke“.
Stanovnici Adica i Vidovdanskog naselja nikada nisu imali dispanzere u svojim delovima grada.
Gradnjom ovih objekata smanjiće se pritisak na postojeće domove zdravlja u drugim delovima grada i samim tim podići će se kvalitet zdravstvene usluge svih građana.
Briga za zdravlje Novosađana neće stati.
U toku 2022. godine očekuje nas i potpuna rekonstrukcija velelepnog objekta Doma zdravlja na Bulevaru Mihajla Pupina. Pomalo zaboravljen, iako od izuzetnog istorijskog značaja za očuvanje starog duha grada, objekat će zadržati postojeći izgled uz ugradnju lifta, rampe za pristup osoba sa invaliditetom, i promene namene tavana.
Pored bolje pristupačnosti građanima, objekat će dobiti savremenu opremu i u svakom smislu unaprediće se kvalitet rada i zdravstvenih usluga.
Sa smirivanjem epidemiološke situacije pristupiće se rekonstrukciji objekta na Novom Naselju, i to većinskim sredstvima Republike.
Takođe, u planu je da u mestima u kojima je primetan konstantan porast broja stanovništva se pristupi renoviranju objekata Doma zdravlja, i to najpre u Stepanovićevu, Kisaču i Kaću.
Investicijama u zdravstvo, ulaže se u budućnost grada.
Grad Novi Sad je to na vreme shvatio i stvorio odlične preduslove za pružanje zdravstvene zaštite. Složićemo se, objekti i oprema bez stručnog kadra neće nam pomoći.
Srećom, Grad se i dalje može ponositi stručnim i požrtvovanim medicinskim radnicima, koji ponosno, časno i iskrenim srcem svakodnevno služe našem zdravlju i zdravlju Grada. Hvala im!
Preuzmite androidaplikaciju.