Početna > Biznis
Biznis

Internet plaćanje u porastu, sigurnost sve upitnija

Kako sve više potrošača prihvata nove načine plaćanja na veb lokacijama za e-šoping, pitanja kibernetičke sigurnosti postaju sve kritičnija za onlajn biznise.

U istraživanju Masterkarda o novim plaćanjima, sprovedenom na 18 tržišta širom sveta, većina anketiranih potrošača izjavila je da je voljna da razmotri nove metode plaćanja poput tzv digitalnih ili mobilnih novčanika, QR kodova, pa čak i kripto valuta.

„Devedeset posto potrošača isprobalo je bar jedan novi način plaćanja u poslednjih godinu dana. A od toga, dve trećine njih je to učinilo prvi put“- i ne bi to učinili da nije bilo pandemije, izjavio je Sandep Malhotra, izvršni potpredsednik za proizvode i inovacije, u kompaniji Masterkard.

„60% potrošača radije ne bi trgovalo se firmama koje ne nude bar neki vid elektronskog plaćanja“, rekao je Malhotra za SNBS.

Foto: Unsplash/card_mapr

Pretnje zbog kibernetičke sigurnosti postaju sve veća zabrinutost kako se sve više ljudi okreće mrežnim i onlajn plaćanjima. Ovo je potvrđeno istraživanjem Masterkarda, koje je otkrilo zabrinjavajući porast slučajeva onlajn prevara kao rezultat zaključavanja i izolacije tokom pandemije.

„Svaki četvrti potrošač je prošle godine doživeo neku vrstu prevare. Prošle godine je zabeležen solidan rast sajber kriminala za 49%, samo zato što su svi ostali kod kuće“, primetio je Malhotra.

Kao rezultat toga, Masterkard je preduzeo niz mera za izgradnju poverenja potrošača kada koriste svoje kreditne kartice za plaćanje putem interneta.
„Ono što mi radimo u tom prostoru je u osnovi stvaranje sigurnih rešenja i pružanje te udobnosti kupcu. Bilo da koristi biometriju, bilo da koristi različite vrste metoda verifikacije, koje su izvan pinova i lozinki. To je sigurnost koju potrošač traži“, rekao je Malhotra.

Foto: Unsplash/Andreas_m

Slično tome, u Singapuru je pandemija dovela do porasta sajber kriminala.

Prevare u elektronskoj trgovini imale su najviše prijavljenih slučajeva u prvoj polovini prošle godine. Broj prevara povećao se za 73,8% na 2 089 u prvoj polovini 2020. godine – u poređenju sa 1 202 u istom periodu 2019. godine, navodi lokalna policija. To je delimično rezultat porasta internet transakcija tokom pandemije, rekli su istražitelji.

Singapur je među zemljama u svetu sa najvećim prodorom beskontaktnog plaćanja, rekao je Antoni Seov, izvršni direktor i šef platformi plaćanja u DBS banci. „Mislim da je globalno broj jedan verovatno Australija, mi smo verovatno broj dva“, dodao je on.

DBS trenutno koristi najnoviju tehnologiju za iskorenjivanje mrežnih prevara, rekao je Seov.
„Mi zapravo koristimo vodeća rešenja u industriji za skeniranje transakcija“, objasnio je. „Postoji AI (veštačka inteligencija), postoji algoritam i u mogućnosti smo da uklonimo sumnjive transakcije i blokiramo ih pre nego što pogode potrošače.“