У ери минимално инвазивних процедура Институт „Дедиње“ је и у овој области направио искорак, урађен је први MicroCAB (микро бајпас) на свету.
Институт у саопштењу наводи да је исхемијска болест срца представља један од водећих узрока смрти у свету. Један од најчешћих начина лечења јесте хируршка реваскуларизација миокарда, познатија као бајпас процедура.
Ова процедура се најчешће изводи на отвореном срцу, тешком хирургијом. Подразумева отварање грудног коша пресецањем грудне кости.
У ери минимално инвазивних процедура, Институт „Дедиње је и у овој области направио искорак – урађен је први MicroCAB (микро бајпас) на свету.
„Ова процедура подразумева потпуно очување коштаних структура грудног коша. Малим резом, испод стерналне кости, хирург ендоскопски узима најбољи крвни суд који се користи за бајпас (унутрашњу грудну артерију). Након тога, кроз рез од три до четири центиметра, кроз леви међуребарни простор приступа се срцу, а потом ушива бајпас“. Објашњава ас с. др Игор Живковић, кардиохирург Института „Дедиње“.
Код оваквих болесника операција се може извести без заустављања срца, односно на куцајућем срцу.
MicroCAB је по први пут изведен од стране кардиохируршког тима Института „Дедиње“ који су чинили хирурзи ас с. др Игор Живковић, ас с. др Петар Милачић, др Давор Гичевски, анестезиолог ас с. др Јелена Лешановић и инструментарка Александра Кончаревић.
Пуну подршку тиму за извођење процедуре, обезбедили су управник Клинике за кардиохирургију доц. др Слободан Мићовић. Као и директор Института „Дедиње“ проф. др Милован Бојић.
Преузмите андроид апликацију.