Početna > Svet
Svet

Institucije BiH nemaju para za struju i energente

Posle problema koji su početkom meseca snašli parlament BiH, kada je toj instituciji ugašeno grejanje jer je ponuđač zbog poskupljenja odustao od isporuke lož-ulja, nove nevolje su snašle zajedničke institucije u Sarajevu.
Foto: Unsplash/damirphoto

Pojedine institucije zapale su u probleme s nabavkom lož-ulja i nafte, a teško izmiruju i račune za električnu energiju i komunalne usluge.

Uzrok za nove probleme je dvostruk – rast cene energenata, ali i činjenica da BiH nema usvojen budžet za ovu godinu, pa se finansiranje odvija po takozvanom privremenom modelu, za koji je osnova budžet iz 2020. godine, kada su cene energenata bile znatno povoljnije. Služba za zajedničke poslove institucija BiH zatražila je od Saveta ministara BiH 600.000 konvertibilnih maraka (KM), što je oko 300.000 evra, i to samo za potrebe prvog kvartala ove godine.

„Služba nije u mogućnosti izmiriti obaveze za električnu energiju, račun za mart 2022. godine”, navode u Službi za zajedničke poslove institucija BiH, dodajući da već ne mogu platiti dospele, a neplaćene fakture za lož-ulje u iznosu od 400.000 KM (oko 200.000 evra) kao ni druge komunalne usluge u iznosu od 60.000 KM (oko 30.000 evra).

Dodatne zahteve ima i Ministarstvo odbrane BiH, kojem nedostaje 150.000 evra kako bi poravnali deo dugova za energente i komunalne usluge. Vojsci, naime, nedostaje novca da plate struju, zbog razlike u ceni električne energije u odnosu na budžet iz 2020. godine i trenutno važećih tarifa. U Ministarstvu odbrane BiH pokušali su pronaći izlaz tako što su napravili analizu kako bi videli da li preusmeravanjem novca i uštedama mogu prikupiti sredstva da izmire režije. Međutim, analiza se pokazala kao dosta sumorna.

„Doći ćemo u situaciju da nećemo imati sredstava za neophodnu tekuću potrošnju energenata. Nemamo mogućnost da isfinansiramo razliku cene i potrebna je intervencija Saveta ministara BiH da se odobri korišćenje budžetske rezerve”, navodi se u obrazloženju zahteva Ministarstva odbrane koji je upućen Savetu ministara BiH.

Mediji su pokušali dobiti odgovor iz Ministarstva finansija i trezora BiH kako prevazići postojeće probleme, ali ga nisu uspeli dobiti. Nadležni u Savetu ministara BiH pokušavaju da pripreme budžet BiH, a u narednih desetak dana pokušaće da reše probleme s kojima se suočavaju sve institucije. Nakon što se budžet pripremi, na njega saglasnost treba da dâ Predsedništvo BiH, koje ga predlaže parlamentu BiH.

Pun avion diplomata Rusije koje je Francuska proterala

Preuzmite android aplikaciju.