Početna > Srbija
Srbija

Instagram stranica „Srbiju upoznaj“ donosi sedam neverovatnih činjenica o Srbiji – Da li ste znali da se najskuplji sir proizvodi kod nas i da kilogram košta preko 1000 evra?

Instagram stranica „Srbiju upoznaj“ objavila je video u kojem se nalazi sedam neverovatnih činjenica o Srbiji.
Foto: Pexels/Boris Hamer

Pogledajte koje su to činjenice i šta one kazuju:


1. Najmanje 17 rimskih rimskih careva rođeno je na teritoriji Srbije, od kojih je najpoznatiji car Konstantin Veliki koji je rođen u Nišu 274. godine
Foto: Wikimedia.org

Ovaj broj rođenih rimskih careva u Srbiji ne predstavlja nikakvo čudo, ali podatak da je naša zemlja mesto u kome se najviše rodilo rimskih careva van prostora Italije, a u tadašnjem Rimskom carstvu, je itekako značajan podatak. Novi Sad je u vreme Rimskog carstva nosio naziv Neoplanta, Petrovaradin se zvao Kuzum, a i mnogi drugi gradovi u Srbiji su imali svoje latinske nazive od kojih je zasigurno najpoznatije Sirmijum – Sremska Mitrovica jer je bila jedna od četiri prestonice Rimskog carstva, zatim Singidunum – Beograd, Romulijana – Zaječar, Viminacijum – Kostolac, Naisus – Niš, itd.


2. Srbija se nalazi na vrhu globalne liste po izvozu malina. 2012. godine 95% svetskih malina proizvedeno je u Srbiji
Foto: Pixabay/jag2020

Ono po čemu se Srbija poznaje u svetu zasigurno jeste po kulturi proizvodnje crvenih malina. Naime, ova kultura je veoma uspešna kod nas, a malinarstvom se najviše bave gazdinstva u zapadnoj i južnoj Srbiji. Ono što čini uspešno gajenje malina u ovim delovima Srbije jeste pogodno zemljište, blagi nagib i dovoljna količina svetlosti.

Srbija se prema izvozu malina nalazi u samom vrhu, jer se godišnje izveze i do 115.000 tona malina. Najpoznatije sorte maline koje se uzgajaju u Srbiji su sorte „Vilamet“ i „Miker“.


3. Prvi video prenos između Severne Amerike i Evrope emitovan je 1963. godine, prikazivao je Belog Anđela iz manastira Mileševa
Foto: WikimediaComonns/Snežana Trifunović

Freska Beli Anđeo nalazi se u Manastiru Mileševa. Freska datira iz 13. veka, a deo je kompozicije „Mironosice na Hristovom grobu„. Ova freska je jedna od najpoznatijih verskih freski, ali i umetničkih dela srednjeg veka. Na fresci je prikazan Anđeo obučen u beli hiton. Beli Anđeo pokazuje rukom na Hristov grob, odnosno na njegovo Vaskrsenje. Ova freska nalazi se u jednom od najpoznatijih srpskih manastira – Manastiru Mileševa, koji je nastao 1236. godine kao zadužbina kralja Stefana Vladislava. Jedno vreme u njemu su se nalazile mošti Svetoga Save. Freska Beli Anđeo restaurirana je tokom 20. veka, a 1963. godine je bila u fokusu prvog satelita koji je emitovao prenos između Severne Amerike i Evrope, odnosno – ova naša čuvena freska bila je prva slika koju su primili Amerikanci od Evrope.


4. Neki od najvećih svetskih izuma dela su srpskih naučnika: Naizmenična struja (Nikola Tesla), bežična komunikacija (Mihajlo Pupin), kalendar (Milutin Milanković), analogni računar (Mihailo Alas)
Foto: Gradske info

Da su srpski naučnici uvek bili priznati pokazuje se kroz istoriju. Danas veliki broj stručnih ljudi koji čini najveće naučne timove u svetu čine dobrim delom Srbi. Uzor mladim, pametnim naučnicima iz Srbije su neka od najcenjenijih i najpoznatijih imena u svetu. U pitanju su Nikola Tesla, Mihajlo Pupin, Milutin Milanković, Mihailo Alas

Svi oni su bili Srbi koji su sa ponosom poznavali svoje poreklo, a primer tome je i Mihajlo Pupin koji se vredno borio da održi srpske zajednice i društva širom Srbije. Tesla je upamćen kao jedan od najvećih umova ikada zahvaljujući kome danas imamo napredak u distribuciji električne energije. Milanković je priznat kao jedan od najvećih naučnika koji su se bavili proučavanjem zemlje, pronalazač je brojnih sprava poput dubinomera, daljinara, automatskog menjača brzine, računarske mašine itd. Pupin je ostao upamćen u izumima u domenu komunikacije (telegrafije i telefonije) i elektrotehnike.


5. 30% površine Srbije nalazi se pod šumom
Foto: Gradske info

Šume Srbije su nacionalno blago zemlje, a 30% površine Srbije se upravo nalazi pod njima. Ovo Srbiju stavlja u kateogriju srednje šumovitom zemljom. Pod državnom upravom nalazi se više od 50% površine, a prema podacima Srbija šume povećanje šumovitosti u odnosu na referentnu 1979. godinu iznosi 5,2%.


6. Jedina srpska reč koja je prihvaćena i korišćena u svetu je „vampir“
Foto: Gradske info

Vampir je mitološko biće slovenske mitologije, koji se prema predanju vezivao za Balkansko poluostrvo. Prema legendama ovo mitsko biće hrani se ljudskom krvi. Legende o vampirima su veoma poznate, a najpoznatija je možda ona o grofu Drakuli.

Danas postoje brojni filmovi i serije na temu vampira.

Treba istaći da je reč vampir jedina reč iz srpskog jezika koja je opšte prihvaćena u svim drugim jezicima. Drugi naziv ne postoji.


7. Najskuplji sir na svetu proizvodi se u Srbiji i pravi se od magarećeg mleka. Kilogram ovog sira košta više od 1000 evra
Foto: Pexels/Irita Antonevica

Da je još po čemu poznata naša zemlja jeste i po kvalitetu sira koji pravi. Iako postoje mnoge zemlje Evrope čije sireve svakodnevno izdvajamo kao najbolje, poput Francuske i Švajcarske, Srbi se svakako mogu pridružiti. U prilog tome ide i to da se najskuplji sir u Srbiji proizvodi u Srbiji i to baš u selu Zasavica, u blizini Sremske Mitrovice.

Najskuplji sir se pravi od magarećeg mleka i to na farmi magaraca u selu Zasavica.

Kilogram sira košta preko 1000 evra, a cena je tolika zbog cene magarećeg mleka gde je litar 50 evra.

Proizvodnja sira je ograničena jer su količine magarećeg mleka znatno manje na dnevnom nivou u odnosu na kravlje. Pored toga jedinstvena receptura ovog sira, koja se drži u tajnosti dodatno održava kvalitet i jedinstvenost ovog srpskog sira.

S obzirom da je mleko veoma bogato vitaminima, a nisko masnoćom, najskuplji sir sa razlogom nosi i dobru cenu.

Koja je razlika u troškovima života u dva najveća srpska grada, Beogradu i Novom Sadu?

Preuzmite android aplikaciju.