Предузеће ”Инфраструктура железнице Србије” данас је поново апеловало и упозорило јавност, посебно возаче друмских возила да на путним прелазима поштују прописе и саобраћајну сигнализацију и возе пажљиво и одговорно, како би се спречиле несреће и сачували људски животи.

Повод за нови апел и упозорење ”Инфраструктуре железнице Србије” је несрећа на путном прелазу која се догодила у региону, код Славонског Брода, у Хрватској, када је путнички воз налетео на теретно друмско возило, а од добијених повреда преминуо је возач камиона, наведено је у саопштењу.
Међународна железничка унија процењује да у свету постоји око пола милиона путних прелаза, а да их је више од 100 хиљада у земљама Европске Уније и у Великој Британији.
На пругама Европске Уније браницима и полубраницима обезбеђена је тек половина путних прелаза, док су остали обезбеђени знаковима друмске сигнализације.
Забрињава податак да су на међународном глобалном нивоу у чак 96 одсто случајева за несреће на путним прелазима одговорни возачи друмских возила, а слична је статистика и на српским пругама, додаје се у саопштењу.
Према подацима из тридесетак европских железница, више од четвртине (27 одсто) свих већих железничких несрећа догодило се на путним прелазима, а скоро трећина (32 одсто) свих погинулих у железничким несрећама настрадало је управо на пружним прелазима.
Према подацима Агенције Европске уније за железнице (ЕРА) последњих година, у несрећама на путним прелазима на пругама ЕУ у просеку је сваке недеље погинуло и тешко повређено по шест особа.
Возачи друмских возила често не гледају и не осматрају пругу приликом преласка преко ње, предузимају ризична и опасна кретања мимоилазећи путопрелазне полубранике, не поштују у довољној мери мери светлосну сигнализацију, те прелазе преко пруге иако је уређај за обезбеђење саобраћаја већ спуштен.
”Неретко се догађа да се путнички аутомобили заглављују у колосеку или слете с коловоза у зону пруге, а чести су и случајеви бахатости и самоуверености возача друмских возила”, наведено је у саопштењу.
Инфраструктура железнице Србије зато подсећа да је коришћење путних прелаза безбедно све док учесници у саобраћају поштују законе, прописе и саобраћајну сигнализацију.
Поштовање законских прописа гарантује очување безбедности, али се, нажалост, учесници у друмском саобраћају, често упуштају у опасне и ризичне радње, возе неодговорно и непажљиво и не воде рачуна о саобраћајној сигнализацији.
Указује се да непоштовањем саобраћајних прописа, непажњом и неодговорном вожњом на путним прелазима грађани директно угрожавају сопствени живот, али и безбедност железничког саобраћаја и путнике у возу.
”Никаква журба, никаква неопрезност или неодговорност не могу бити пречи од сопственог живота. А многи возачи друмских возила заборављају чињеницу да је зауставни пут воза између 700 и хиљаду метара, као и да воз не може да се у месту заустави или скрене са пруге. Само уколико грађани воде рачуна о личној безбедносати, понашају се савесно и одговорно и поштују прописе, можемо заједно сачувати људске животе и безбедност саобраћаја”, истиче се у саопштењу ”Инфраструктура железнице Србије”.
Преузмите андроид апликацију.