Инфлација у Турској порасла је у октобру 17. узастопни месец, достигавши 85,5 посто на годишњем нивоу, вођена даљим скоком цена хране и енергије, показују данашњи званични статистички подаци.
Потрошачке цене су на месечном нивоу забележиле раст од 3,54 посто.
Цене хране у Турској су прошлог месеца биле за 99 одсто више него у октобру 2021. године, трошкови становања су порасли за 85 процената, а транспорт за 117 посто, објавио је турски институт за статистику, преноси ЦНБЦ.
Индекс цена домаћих произвођача забележио је раст од 157,69 посто на годишњем нивоу и 7,83 процента на месечном.
Драматичан раст трошкова живота у земљи од 85 милиона житеља наставља се несмањеним темпом скоро две године, у тандему са знатном девалвацијом националне валуте лире.
Лира је данас углавном мировала према долару и трговала се на нивоу од 18,61 за долар. На годишњем нивоу је изгубила више од 28 одсто вредности према долару, а у 2021. је пала за скоро 50 процената.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган не дозвољава подизање кључне каматне стопе, при чему инсистира на ставу да би то штетило економији. Економисти и критичари, пак, наводе да његова политика штети лири, да подстиче инфлацију и распирује валутну кризу.
Турска централна банка је 20. октобра смањила кључну камату за 150 базних поена трећи месец заредом, са 12 посто на 10,5 процената, упркос инфлацији која је тада износила више од 83 одсто, наводи амерички медији.
Преузмите андроид апликацију.