Инфлација у Турској скочила је у мају на највиши ниво од 1998. године, вођена растућим ценама хране и енергије, док је ултра лабава монетарна политика допринела слабљењу националне валуте лире.
Потрошачке цене су порасле прошлог месеца у Турској за 73,5 посто међугодишње са нивоа од 70 процената у априлу, објавила је данас државна агенција за статистику, преноси „Блумберг“.
Двадесет економиста је у анкети њујоршке агенције предвиђало у просеку стопу инфлације у мају од 74,7 одсто на годишњем нивоу.
У односу на април, турска инфлација је прошлог месеца порасла за скоро 3,0 процента, што је ниже од посечне прогнозе економиста од 4,0 посто.
Базна инфлација, из које су изузете волатилне цене хране и енергије, достигла је 56 одсто.
Највећи покретачи скока инфлације су цене хране и енергије, услед поскупљења сировина на глобалним тржиштима до којег је довело погоршање ситуације с понудом и руски напад на Украјину. Турска је велики увозник нафте.
Централна банка Турске се за сада уздржава од повећања камате након што је прошле године смањила референтну стопу за укупно 500 базних поена. Уместо пооштравања монетарне политике, промовише се политика која има за циљ повећање коришћења домаће валуте и стављање привреди на располагање дугорочних инвестиционих кредита, што за последицу има то да Турска бележи једну од најгорих стопа инфлације на свету, наводи „Блумберг“.
Преузмите андроид апликацију.