Nega kože u 10 koraka sa 20 različitih proizvoda, modni trendovi koji se smenjuju brzinom svetlosti, sedam kućnih aparata koji obavljaju isti posao, ali bi sve trebalo da ih imamo – sve nam to predstavljaju influenseri na društvenim mrežama objašnjavajući zašto bi trebalo da kupimo baš proizvode koje oni reklamiraju i za šta dobijaju ozbiljne honorare od sponzora.
Novi trend koji se razvija među mladima, posebno na TikToku, je sve suprotno od toga. Neće se svideti ni influenserima, ni svima koji nas ubeđuju da ćemo biti srećniji što više kupujemo. Jer, raste broj kreatora sadržaja koji pokazuju da nose papuče iz srednje škole jer su i dalje u dobrom stanju, jednu torbicu za grad, imaju kozmetički neseser sa četiri proizvoda (nasuprot influenserima koji nam pokazuju kofere za šminku koju ne mogu potrošiti za pet godina).
Snimaju nameštaj kupljen u second-hand radnjama, vintage odeću, poručuju da stare majice nose kao pidžame, staklene tegle ne bacaju već koriste za odlaganje, ne kupuju parfeme dok ne potroše one koje trenutno imaju.
Manje je više u ovom trendu – manje kuhinjskih uređaja, dekoracije za kupatilo, odeće, šminke, pa i kupovine novih knjiga (umesto čega se predlaže odlazak u biblioteku). Trend je zahvatio sve oblasti, kao što se i preterana potrošnja, koja ga je inspirisala, kao virus proširila svuda.
Pod heštegom „core underconsumption„, korisnici sada promovišu svesnu potrošnju, priroritet daju kvalitetu nad kvantitetom, ohrabruju pratioce da stvari cene umesto da ih sakupljaju.
– TikTok je gotovo sve pretvorio u priliku za konzumerizam, čak i odlazak u šetnju postao je šoping iskustvo – rekla je spisateljica Lora Kejpon.
Upravo su to otkrili zagovornici novog trenda od kojih su neki, po sopstvenom priznanju, kupovali previše i opisali tu stalnu trku za kupovinom novog, lepšeg i boljeg, kao iscrpljujuću. Sada se kažu, osećaju oslobođeno, i podsećaju pratioce da ne moraju kupiti milion proizvoda da bi se osećali lepo.
Dok jedni nazivaju ovaj trend minimalna potrošnja, drugi tvrde da je to normalna potrošnja.
Kako god, pokret tvrdi da nema potrebe kupovati nešto novo ako ono što već imate savršeno funkcioniše. Kako objašnjavaju finansijski stručnjaci, pokret je delimično i proizvod inflacije.
Predsednica Bank of America za maloprodajno bankarstvo Holi O’Nil istakla je za Fortune da je posebno Generacija Z bila vrlo glasna u svojoj borbi da priušti osnovne potrebe u opštem rastu cena.
– Ne želite da bacite stvar u koju ste već uložili ili kupili; želite to da optimizujete. To ima i budžetski i održivi uticaj. Svi znamo zadovoljstvo korišćenja svega što kupite, umesto bacanja, a Generacija Z je vrlo usklađena sa tim. Oni osećaju visoke troškove života. Znaju da moraju da nađu načine da smanje troškove – zaključila je.
„Pebbling“ je najpopularniji trend u dejtingu ovog leta: Iznenadiće vas po čemu je dobio ime
Preuzmite android aplikaciju.