Да ли опасне бактерије вребају из ваше машине за прање веша и наизглед чисте одеће? Пре него што узмете мирисни и чист пешкир да обришете лице после прања, припремите се за непријатне вести.
Можда вам се не свиђа оно што сте прочитали, али да ли сте знали да је могуће да бактерије живе у вашој машини за прање веша и да су вам пешкири и доњи веш прекривени њима? Према студији објављеној у часопису „Frontiers in Microbiology“, многе навике које негујете приликом прања веша су заправо погрешне и могу негативно утицати на квалитет веша и потенцијално омогућити бактеријама да напредују у машини за прање веша.
У извештају се наводи:
Машине за прање веша се користе за прање, али се често не стерилишу. Студија је спроведена у Белгији како би се утврдило да ли се бактерије развијају у перлама приликом прања већ истрошеног веша са потпуно новим памучним мајицама. Домаћинства у којима је спроведена студија сматрана су чистом и здравом околином у којој се антибиотици нису користили неколико месеци. Пет здравих навика које вас понекад могу коштати здравља – проверите и не претерујте! Након прања веша, научници су пронашли бактерије са коже, одеће, воде и бактерије у облику биофилма. Неке бактерије су пронађене у води, а бактерије пронађене на памучним стварима пре прања на њима су се налазиле и после прања. Пронађене су и разне бактерије везане за кожу које су се развиле на памучним стварима након прања. Бактерије непријатног мириса могу се потенцијално проширити на друге предмете током прања. Бактерије пронађене на прљавом вешу означене су као главни узрочници бактерија пронађених након прања одеће која треба да буде чиста.
Зaшто се ово догађа ако перемо веш прашком?
Стручњаци кажу да постоји логично објашњење. Ако размислимо о томе, када укључимо машину која је пуна прљавог веша, заправо је напунимо бактеријама и очекујемо да ће уз помоћ праха бити као дезинфикована. Током година процес прања се мењао, па се данас користи много мање воде, користимо ниже температуре, а многе промене су направљене због загађења и уведене у производњу детерџента за веш. Ретко користимо избељивач, а све су то навике које не доприносе уништавању свих бактерија. Утврђено је и да данас око 95 одсто Американаца не користи довољно топле воде за прање веша, а верујемо да се у Европи одећа пере на 40 степени, а у ствари треба да се пере на минимално 60 степени. бактерије да се акумулирају и то је ваша машина за прање веша, а температура воде у њој од 40 степени може само да подстакне развој бактерија. Дивни Јапанци: Једноставне навике које их чине успешним и увек срећним
Ако перете веш на 40 степени, морате да користите избељивач
Запамтите ово ако не желите бактерије на својој одећи. Када је температура ниска, неки избељивач неће ни радити, па користите оне који садрже пероксид. Занимљиво је да чак и ако користите лагани програм сушења, он ће такође погодовати развоју бактерија и додати непријатан мирис одећи. Студија открива да је већина детерџената за прање веша направљена за уклањање мрља са веша, али не и за дезинфекцију веша. У ствари, већина детерџената неће убити бактерије у облику биофилма који ће дуго остати у машини за прање веша због пластичних компоненти. Стручњаци додају да се то понекад може урадити и са бактеријама, којих може бити и више него на дасци тоалета.
Шта можемо да учинимо да се заштитимо?
Чарлс Герба, микробиолог, сматра да празну веш машину треба опрати избељивачем у врућој води, како бисмо се ослободили вируса и бактерија које се могу наћи у веш машини, а после прања на одећи. Веш такође треба прати на високим температурама јер ће оне сигурно убити већину бактерија, а исти веш после прања треба добро осушити јер ако остане мокар постаје плодно тло за развој бактерија.
Tri jednostavna načina kako da uklonite ustajali miris i osvežite svoje džempere
Преузмите андроид апликацију.