Danas se slavi Aranđelovdan, odnosno Srpska pravoslavna crkva danas slavi Sabor svetog Arhangela Mihaila.
Vrači su proslavljeni u nedelju 14. novembra. Još jedna velika slava koja sledi je Sveti Nikola i obeležava se 19. decembra i takođe „pada“ na nedelju.
Ukoliko niste sigurni da li imate pravo na slobodan dan ukoliko slava koju obeležavate „pada“ u subotu ili nedelju, u nastavku teksta imaćete priliku da pročitate tačne norme prema zakonu Republike Srbije.
„Prema članu 1a Zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji („Sl. glasnik RS“, br. 43/2001, 101/2007 i 92/2011), Praznik rada proslavlja se 1. i 2. maja, a prema članu 3a ovog zakona – ako jedan od datuma kada se praznuju državni praznici Republike Srbije padne u nedelju – ne radi se prvog narednog radnog dana“.
Za verske praznike ne važi isto pravilo kao i za državne praznike. Državni praznici se mogu prenositi na prvi naredni radni dan, ukoliko jedan od datuma kada se praznik praznuje „pada“ u nedelju.
Međutim, ukoliko su u pitanju verski praznici iz člana 4. Zakona oni ne spadaju pod to pravilo.
Dakle, ukoliko prvi dan krsne slave pada u nedelju (ili subotu), zaposleno lice nema prava da prenese odsustvo na prvi naredni dan.
Ovo pravo Zakonom garantovano je isključivo zaposlenima pravoslavne veroispovesti.
Važno za znati je i da se pravo na odsustvo u dane praznika pretpostavlja u privredi, dok se poslovna zaduženja u dane praznika određuju putem odluke o rasporedu radnog vremena od strane poslodavca.
O promeni rasporeda, prema zakonu poslodavac je dužan da obavesti svoje zaposlene najmanje pet dana unapred osim u slučaju uvođenja prekovremenog rada.
Ukoliko dođe do nepredviđenih okolnosti, zaposleni se mogu obavestiti o promenama u kraćem roku od 5 dana ali ne kraćem od 48 časova unapred.
Odgovor je da se slava obeležava na taj dan na koji ona „pada“ u toku godine, i ne može se preneti na neki drugi dan za razliku od nekog državnog praznika poput Prvog maja.
Preuzmite android aplikaciju.