Početna > Biznis
Biznis

Ima li alternative ruskom gasu i ima li Srbija razloga za brigu?

Samo 24 sata posle predloga Evropske unije da uvede i nafni embargo Rusiji, cena barela skočila je na više od 112 dolara.
gas
Foto: Tanjug/AP Photo/Czarek Sokolowski

Dok je tečni gas, gradnja LNG terminala i gasno povezivanje sa susedima za Evropu adut u zameni ruskog gasa. Kina i Rusija imaju samo kratku poruku – nastavljaju velike energetske projekte.

Srbija zavisi od ruskog gasa koji nabavlja po najpovoljnijoj ceni – 270 evra i tako će biti do juna. Koliko ćemo ga posle toga plaćati zavisi od novogugovora oko koga se pregovara sa „Gaspromom“.

„Posle 15. maja moći ćemo da saopštimo više detalja oko novog ugovora o snabdevanju gasom koji biti zaključen sa ruskim ‘Gaspromom’. Ja sam siguran da će biti povoljan. Teško je zamisliti da će ostati ista cena“, kaže Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa“.

Energetska bezbednost i mogućnosti snabdevanjem gasom iz različitih izvora, bila je u fokusu i ministarske konferencije zemlja Jugoistočne Evrope u Bugarskoj. Za našu zemlju najvažniji jegasovod Niš-Sofija.

„Sa srpske strane radovi su počeli u januaru ove godine. Danas je potpisan ugovor za radove na bugaskoj strani. Ono što je jasno sve će biti gotovo i sa srpske i sa bugarske strane, naredne godine u septembru“, kaže Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike Srbije.

Od tog trenutka Srbiji će sve biti mnogo jednostavnije i mnogo lakše, jer će dobijati gas i od nekih drugih snabdevača, kaže ministarka Dodaje da to nije pitanje odnosa među državama, već pitanje energetske bezbednosti celog regiona.

„Poslednjih nedelja radimo na svim mogućim scenarijima i proširenju energetske saradnje i infrastrukture zemalja regiona. Traže se mogućnosti za zajedničko snabdevanje gasom za ceo region“, kaže Aleksandar Nikolov, ministar energetike Bugarske.

SAD kupuju 60 miliona barela nafte za rezerve prvi put u 20 godina

 

Preuzmite android aplikaciju.