Почетна > Бизнис
Бизнис

Има ли алтернативе руском гасу и има ли Србија разлога за бригу?

Само 24 сата после предлога Европске уније да уведе и нафни ембарго Русији, цена барела скочила је на више од 112 долара.
гас
Фото: Танјуг/AP Photo/Czarek Sokolowski

Док је течни гас, градња ЛНГ терминала и гасно повезивање са суседима за Европу адут у замени руског гаса. Кина и Русија имају само кратку поруку – настављају велике енергетске пројекте.

Србија зависи од руског гаса који набавља по најповољнијој цени – 270 евра и тако ће бити до јуна. Колико ћемо га после тога плаћати зависи од новогуговора око кога се преговара са „Гаспромом“.

„После 15. маја моћи ћемо да саопштимо више детаља око новог уговора о снабдевању гасом који бити закључен са руским ‘Гаспромом’. Ја сам сигуран да ће бити повољан. Тешко је замислити да ће остати иста цена“, каже Душан Бајатовић, директор „Србијагаса“.

Енергетска безбедност и могућности снабдевањем гасом из различитих извора, била је у фокусу и министарске конференције земља Југоисточне Европе у Бугарској. За нашу земљу најважнији јегасовод Ниш-Софија.

„Са српске стране радови су почели у јануару ове године. Данас је потписан уговор за радове на бугаској страни. Оно што је јасно све ће бити готово и са српске и са бугарске стране, наредне године у септембру“, каже Зорана Михајловић, министарка рударства и енергетике Србије.

Од тог тренутка Србији ће све бити много једноставније и много лакше, јер ће добијати гас и од неких других снабдевача, каже министарка Додаје да то није питање односа међу државама, већ питање енергетске безбедности целог региона.

„Последњих недеља радимо на свим могућим сценаријима и проширењу енергетске сарадње и инфраструктуре земаља региона. Траже се могућности за заједничко снабдевање гасом за цео регион“, каже Александар Николов, министар енергетике Бугарске.

SAD kupuju 60 miliona barela nafte za rezerve prvi put u 20 godina

 

Преузмите андроид апликацију.