Najbogatiji čovek na svetu tvitnuo je da se nada da će i njegovi najveći kritičari ostati na „Tviteru” jer upravo to znači slobodu govora. Time je Mask potvrdio navode medija da je kupio jednu od najuticajnijih društvenih mreža, što je u startu izazvalo buru komentara. Šta će to značiti korisnicima, koliko će zaraditi, da li će se vratiti stari tviteraši poput Donalda Trampa, da li dolazi novo doba u komunikaciji na društvenim mrežama? I na kraju, zašto Mask nastupa kao vitez koji radi za čovečanstvo?
Milijarder je u ponedeljak sklopio dogovor o kupovini i već tog dana, po otvaranju berze, deonice „Tvitera” porasle su za četiri odsto.
Pre nego će postati vlasnik, kupio je devet odsto akcija i tako postao najveći deoničar „Tvitera”. Potom je izazvao pažnju javnosti jer je zaobišao upravni odbor kompanije i prvobitnu ponudu, koju je na kraju uvećao za još milijardu dolara, uputio direktno deoničarima ove društvene mreže.
Još sredinom aprila, kad je ponudio da kupi platformu za 54,2 dolara po akciji, odnosno 43 milijarde, naveo je da „Tviter” mora biti privatan kako bi rastao i predstavljao slobodu govora u pravom smislu reči. Sumnjalo se u njegove namere i uopšte u to da je spreman da plati ponuđeni iznos. Pokušaj da ponudu umota u zastavu slobode izazvao je skeptičan stav stručnjaka koji su odbacivali njegove navode da „Tviter” potiskuje slobodu govora ukazujući na napore kompanije da iskoreni govor mržnje i dezinformacije.
Govorili su da nije nužno dobro da se dozvoli da se šire neistine pod parolom slobode jer ni oglašivači ne žele da budu povezani s lažnim vestima. Ali Mask je terao po svom govoreći da je „Tviter” digitalni gradski trg na kojem se raspravlja o pitanjima od vitalnog značaja za budućnost čoveka, a da je sloboda govora temelj funkcionalne demokratije. Govorio je da će mu osnovni prioritet biti da uništi vojske botova. Njegov stav je i da platforma, koju koristi više od 200 miliona ljudi širom sveta, treba da bude daleko opreznija kad odlučuje hoće li ukloniti tvitove i trajno blokirati korisnike.
Ovi navodi pokrenuli su spekulacije o povratku još jednog strastvenog tviteraša koji je posredstvom ove platforme komunicirao sa svetom iz Bele kuće. Međutim, Donald Tramp se oglasio rekavši da je srećan jer je Mask, koga inače prati više od 80 miliona ljudi, postao vlasnik, ali da se on neće vratiti na „Tviter”.
Preuzmite android aplikaciju.