Vlasnik „Spejs Eksa“ Ilon Mask dobio je prvi ugovor od američkih svemirskih snaga za pružanje prilagođenih satelitskih komunikacija za vojsku u okviru novog programa kompanije „Staršild“ (Starshield), čime se proširuje uloga američkog milijardera u odbrambenoj industriji.
„Spejs Eks“ se nadmetao sa 15 kompanija, uključujući Viasat Inc, za 900 miliona dolara vrednih radnih naloga do 2028. godine u okviru novog programa ugovora svemirskih snaga . Ovaj program koristi komunikacione usluge satelita koji orbitiraju sa udaljenosti od 160 kilometara do 1.600 kilometara iznad Zemlje, prenosi Blumberg.
Usluga „Staršild“ biće obezbeđena preko „Spejs Eks-ove“ postojeće konstelacije komunikacionih satelita „Starlink“, a na ovaj način rastućem portfelju „Spejs Eksa“ dodaje se i posao sa Pentagonom.
To uključuje i junski ugovor sa Pentagonom da obezbedi Starlink satelitske komunikacije ukrajinskoj vojsci i lansiranje 13 satelita ovog meseca za Pentagonovu agenciju za svemirski razvoj.
Maskova uloga u Ukrajini kritikovana je nakon što je u novoj biografiji otkriveno da je odbio zahtev ukrajinske vlade da proširi pokrivenost Starlinkom na Krim koji drži Rusija, kako bi pomogao u napadu pomorskih dronova na ruske ciljeve prošle godine.
To je bilo pre nego što je Pentagon sklopio ugovor sa „Spejs Eks-om“ za pružanje usluge Starlink Ukrajini.
Ali Maskova odluka i potezi, uključujući i njegove razgovore sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom izazvali su sumnje nekih senatora o njegovoj pouzdanosti kao dobavljača Pentagona, uključujući istragu koju je otvorio Komitet za oružane snage Senata.
„Spejs Eks“ je glavni izvođač radova i ključni industrijski partner za Ministarstvo odbrane i primalac milijardi dolara poreskih obveznika“, navela je grupa demokratskih senatora u pismu ministru odbrane Lojdu Ostinu.
„Spejs Eks-ov“ jednogodišnji ugovor za „Staršild“ dodeljen je 1. septembra, rekla je portparolka vazduhoplovnih snaga En Štefanek.
Ugovor u vrednosti od 70 miliona dolara obezbeđuje uslugu preko Starlink konstelacije, korisničkih terminala, pomoćne opreme, upravljanja mrežom i drugih srodnih usluga, rekla je ona.
Prema njenim rečima, do 30. septembra oko 15 miliona dolara biće dodeljenu „Spejs Eks-u“ uz finansiranje koje podržava 54 „partnera u misiji“ širom vojske, mornarice, vazduhoplovstva i obalske straže.
U objavi na Maskovoj platformi X (Tviter) 8. septembra, on je napisao da „Spejs Eks“ gradi „Staršild“ za američku vladu, koji je sličan Starlinku, ali mnogo manji od njega, jer neće rukovati milionima korisnika. Taj sistem će biti u vlasništvu i pod kontrolom američke vlade.
Staršild spada u grupu specijalnih projekata „Spejs Eks-a“, čiji je potpredsednik penzionisani general vazduhoplovstva Terens O’Šonesi, bivši šef američke severne komande.
On se pridružio kompaniji u oktobru 2000. godine, ubrzo nakon što se penzionisao iz vazduhoplovstva, prema dokumentu američke vlade.
Najposećenije zemlje EU u 2022. godini su bile Španija i Italija
Preuzmite android aplikaciju.