Инклузивно игралиште за особе са инвалидитетом отворено је данас у београдском Хајд парку што је, како је речено, додатни корак стварању Србије без баријера.
Игралиште су отворили министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић, министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић и председник општине Савски венац Милош Видовић.
Кисић је указала да је физичка активност неопходна у очувању здравља и правилном развоју деце.
„Деца са инвалидитетом треба да имају једнаке могућности као и сва остала деца и да учинимо све да имају најбољи могући квалитет живота“, рекла је она.
Истакла је да Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Сектор за заштиту особа са инвалидитетом свакодневно чине велике напоре да се руши једна по једна баријера и да се на тај начин ствара Србија без баријера.
Како је додала, ово инклузивно игралиште које је намењено пре свега деци са инвалидитетом додатни је корак да се ствара Савски венац без баријера, као пример одличне праксе.
„Ово игралиште ће омогућити деци са инвалидитетом да упражњавају различите облике физичке активности, да се друже са својим вршњацима и надам се да ћемо се у наредном периоду виђати на оваквим и сличним догађајима јер нам је циљ да стварамо Србију без баријера“, нагласила је Кисић.
Обећала је да се на овоме неће стати већ да ће оваква и слична игралишта бити отварана широм Србије.
Вујовић је рекла да се ово игралиште са мобилијаром који је прилагођен пре свега особама са посебним потребама налази у Хајд парку, „бисеру“ природе у центру Београда у који се, додала је, улаже годинама.
Министарка је још једном указала на значај чисте и здраве животне средине.
„Ово данас је најбољи пример за то, када смо у парку који је бисер природе засадили велики број стабала како би овај део града учинили још бољим местом за живот и како би побољшали квалитет ваздуха“, рекла је Вујовић.
Нагласила је да је ово пример одговорне социјалне политике и заједничког рада.
„Сви смо се потрудили како би Савски венац био без баријера, како би све категорије становништва могле да уживају у овој прелепој природи. Свакако да ћемо се и надаље трудити да и овај парк и све широм Србије учинимо што приступачнијим, али и да очувамо животну средину и да је сви заједно унапредимо“, рекла је Вујовић.
Видовић је рекао да општина Савски венац води одговорну социјалну политику и да се укључила у акцију „Играјмо се заједно“ са циљем побољшања услова живота особа са инвалидитетом и њихове инклузије у све сфере друштвеног живота, нарочито када је реч о бављењу спортом и физичком активношћу.
Захвалио је Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална што су издвојили велика финансијска средства за изградњу овог игралишта.
„Ми смо, као општина Савски венац, обезбедили све неопходне сагласности и урадили ово игралиште са свим неопходним реквизитима и справама које су неопходне за особе са инвалидитетом“, додао је Видовић.
Истакао је да са Министарством за заштиту животне средине сарађују на великом броју пројеката.
„Надамо се да ћемо у наредном периоду грејање у свим вртићима на Савском венцу пребацити на еколошки прихватљиве енергенте, а очекујемо и да почне изградња еко парка у оквиру Топчидерског парка, односно новог дечијег игралишта искључиво од природног материјала“, рекао је Видовић.
Игралиште за особе са инвалидитетом у Хајд парку садржи љуљашку за особе у колицима, кош са усмеривачем лопте за вежбање моторике руку, столове за игру шаха и душтвених игара, опрему за вежбање мишића руку и табла за српски знаковни језик.
Преузмите андроид апликацију.