Igračke su veliko i rastuće tržište, ali su i razlog za hiljade povreda širom sveta. Prema podacima Evropskog globalnog portala za opoziv proizvoda, igračke čine 20 odsto ukupnog broja povučenih sa svih tržišta.
Zbog toga je u toku kampanja podizanja svesti o bezbednosti igračaka koje se prodaju onlajn. Kako raste e-trgovina, igračke koje se prodaju na ovaj način sve su veća opasnost po kupce. Još je veći problem što i proizvodi za koje se ustanovi na nisu bezbedni za upotrebu ostaju u virtuelnim prodavnicama i dostupni za kupce koji nisu obavešteni o rizicima.
Problem prodaje nebezbednih igračaka traje već dugo. Prema podacima evropske statistike, i između 2010. i 2020. godine igračke i video-igrice su bile najčešće povučene kategorije proizvoda. U 2019. godini od 3740 proizvoda povučenih po nalogu 40 zemalja čak 20 odsto su bile igračke. Razlozi zbog kojih su bile povučene odnosili su se na moguće povrede.
I na listi opasnih i nebezbednih proizvoda, koju objavljuje Evropski sistem za brzo upozoravanje Rapeks, već godinama se na prvom mestu nalaze igračke.
Prema poslednjim izveštajima, od ukupnog broja prijava i upozorenja čak trećina se odnosila na proizvode za decu, a gotovo da nema dana da se na ovoj platformi ne prijavi makar jedan takav artikal. Većina prijava usmerena je na opasne i za decu visokorizične hemikalije koje se nalaze u takvim proizvodima.
Pre nekoliko godina, kada je među decom bio popularan takozvani slajm, rastegljiva smesa koja je mogla da se napravi čak i u kućnim uslovima, Evropska unija je uradila nezavisno istraživanje. Testirano je, naime, 11 različitih verzija slajma koje su u tom trenutku bile u prodaji, i u čak osam je pronađen previsok nivo boraksa, odnosno više od 300 mikrograma po kilogramu, koliko iznosi dozvoljena granica u EU.
Preuzmite android aplikaciju.