Početna > Svet
Svet

IFIMES: Micotakisu šansa da postane najuspešniji grčki premijer u više decenija

Bivši makedonski ambasador u Sloveniji i konzul u Solunu Toni Dimitrovski, ocenio je da su predtojeći izbori u Grčkoj, koji će se održati 25. juna, istorijska šansa Kirjakosa Micotakisa da postane najuspešniji grčki premijer u prethodnih nekoliko decenija.
Foto: Tanjug/AP Photo/Yorgos Karahalis

U analizi za Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane Dimitrovski podseća na predizborne ankete, u kojima se vidi da postoje velike šanse da Micotakisova Nova demokratija osvoji više od 40 odsto glasova i dobije maksimalni bonus poslanika (50).

To znači da je moguće dobiti ukupno između 157 i 163 poslanika, i tako samostalno formirati sledeću vladu, za šta je potreban 151 poslanik.

U ovom trenutku državu vodi tehnička vlada koju predvodi sudija Joanis Sarmas, s obzirom na to da niko nije ni pokušao da formira vladu nakon izbora u maju ove godine.

„Nova demokratija je očigledno uspela da prevaziđe nepovoljan period izazvan aferom prisluškivanja (lidera stranke PASOK Nikosa Androulakisa i nekoliko novinara), ali i tragičnu železničku nesreću sa mnogo žrtava u oblasti Tempi. Takođe, prema analizama nekoliko relevantnih finansijskih institucija iz inostranstva, ekonomski pokazatelji zemlje se konstantno poboljšavaju“, navodi autor teksta.

On dodaje da će levo orijentisana stranka Siriza osvojiti oko 20 odsto glasova, ili oko 55 poslanika, dok će PASOK imati oko 11 odsto, odnosno oko 30 poslanika, pa sledi Komunistička partija sa oko sedam odsto glasova i nešto manje od 20 poslanika.

U anketama, još tri stranke prelaze cenzus od tri odsto – partija Eliniki Lisi, Niki i Plevsi Eleterijas i moguće je da će svaka osvojiti najmanje po 10 poslanika u novom sazivu.

„I ovde su Mitcotakis i Nova demokratija neprikosnoveni. Micotakis se u kampanji često pojavljuje u besprekornoj odevnoj liniji, u elegantnoj beloj košulji sa zavrnutim rukavima, na susretima sa građanima. I sam nastup je prilično specifičan. Na manjim biračkim mjestima nema klasičnog klišea sa velikom binom i političarima u odelima. Pre nego što održi govor, Micotakis pozdravlja okupljene, i kreće se kroz masu prema centru gomile gde postoji minimalno uzvišenje u vidu bine sa koje se obraća publici“, ističe Dimitrovski.

On dodaje da je, takođe, Micotakis miljenik medija i da su poseban naglasak u njegovoj kampanji mladi, pa je zbog toga aktivan na TikToku.

„Grčka, kao zemlja iz regiona, koja je dugi niz godina članica Evropske unije, nalazi se pred velikim izazovom. Minimalna plata je i dalje niska u poređenju sa evropskim prosekom. Međutim, Micotakis je u svom TikTok postu, očigledno usmerenom prema mlađim biračima, obećao dalji rast minimalne plate. Uostalom, prethodna vlada Nove demokratije povećala je minimalnu platu na 20 odsto“, napomenuo je autor.

Micotakis je u Prespanskom sporazumu prišao sa velikom mudrošću, a Grčka nije napravila neke velike iskorake otkako je ukinula veto na svog severnog suseda na putu ka NATO i EU, ali odnosi su sada u opuštenijoj atmosferi, ističe se u tekstu.

„Kada je reč o odnosima sa Albanijom, na nedavnim lokalnim izborima u Albaniji došlo je do konfliktne situacije kada je albanska policija uhapsila jednog od kandidata za gradonačelnika iz grčke manjine pod optužbom da je podmićivao birače. Tadašnji ministar spoljnih poslova Grčke Nikos Dendijas je brzo reagovao, a situacija se smirila. Sve je to došlo kao dodatni argument i poentiranje na račun Nove demokratije“, smatra Dimitrovski.

On dalje ističe da, pošto glavni koridor za kopneni transport robe prolazi kroz Skoplje i Beograd, dalja integracija dva severna suseda, kao i celog Zapadnog Balkana u EU, izazov je i za Grčku.

„Saradnja sa regionalnom inicijativom Otvoreni Balkan je moguća u bliskoj budućnosti. Grčka tradicionalno gaji odlične odnose sa Beogradom. Ali većina članica EU priznala je Kosovo kao nezavisnu državu. Odnosi Atine sa Prištinom u kontekstu istovremenog očuvanja dobrih odnosa sa Beogradom veliki su izazov za grčku diplomatiju“, rekao je Dimitrovski.

Uz konstataciju da su odnosi Atine sa Vašingtonom trenutno na najvišem mogućem nivou, Dimitrovski kaže da je ekonomija je glavni argument prethodne Micotakisove vlade.

„Nastavak uspešnog trenda rasta makroekonomskih pokazatelja takođe će u narednom periodu biti glavni cilj nove vlade. I, naravno, strane investicije. Ako sve to uspe Micotakisu, on će izaći kao najuspešniji predsednik stranke i premijer u Grčkoj u poslednjih nekoliko decenija“, ocenio je Dimitrovski.

Kada je reč o Sirizi, autor smatra da će ta partija pokušati da zadrži osvojene pozicije na majskim izborima, dodajući da u vazduhu lebdi pitanje – da li će Aleksis Cipras nakon ovih izbora ostati na čelu stranke.

Španija: Porast popularnosti konzervativne stranke PP uoči julskih izbora

Preuzmite android aplikaciju.