Početna > Život i stil
Život i stil

I mašini za pranje veša je potrebno pranje. Kada ste poslednji put oprali vašu?

Kada ste poslednji put prali mašinu za pranje veša?
Foto: Pixabay/RyanMcGuire

Iako se koristi za čišćenje, odnosno pranje, bez redovnog održavanja može postati leglo buđi, prljavštine, kamenca, neprijatnih mirisa.

Nakon svakog pranja, dozator deterdženta treba očistiti kako bi se sprečilo nakupljanje ostataka deterdženta. Pri tome uverite se da su kanali iznad rezervoara koji vode ka unutrašnjosti mašine za pranje veša čisti i prohodni.

Guma na vratima mašine za pranje veša može biti podloga za razvoj bakterija i buđi. Zbog toga, nakon svakog pranja, uklonite vodu koja je ostala u naborima gume i obrišite je suvim sunđerom ili krpom.

Nakon pranja, ostavite vrata mašine za pranje veša i dozator za deterdžent otvorene kako biste omogućili da se mašina za pranje veša provetri i dobro osuši.

Veš odmah nakon pranja izvadite iz mašine za pranje veša da ne bi „povukao” neprijatan miris. Očistite filter jednom mesečno (uklonite i operite prema uputstvima proizvođača mašine).

Nemojte koristiti više deterdženata i omekšivača nego što je preporučeno u uputstvima na proizvodu. Preparate na bazi sintetičkih hemikalija lako možete zameniti ekološki prihvatljivim varijantama na bazi prirodnih sastojaka.

Međutim, ako unutrašnjost mašine za pranje veša ispirete „domaćim“ proizvodima kao što su soda bikarbona, sirće, limunov sok i eterična ulja, obratite pažnju na njihovu jačinu jer visoke koncentracije ovih smeša mogu štetno da utiču na gumene delove mašine za pranje veša.

Šta sve može začepiti mašinu za pranje veša i kako izbeći ovu situaciju?

Preuzmite android aplikaciju.