Vreme je godišnjih odmora, ali i velikih vrućina. Zato ljudi sate provedu čekajući na granici i u svom automobilu. Šta je sa hranom koju su poneli? Koja hrana može da bude opasna na ovim vrućinama, šta je najbolje od namirnica spremiti za put kako bismo sprečili da se razbolimo?
Gastroenterolog Vojislav Perišić je za TV Prva rekao da putovanja ne bi trebalo da traju duže od dva sata, bilo automobiloom bilo avionom, a da ta dva sata treba da se vodi računa o rehidraciji sa dosta svarljivih ugljenih hidrata.
Tri namirnice, voda bez natrijuma, sok sa kalijumom
Kao namirnice koje treba da se nose na put izdvojio je „tost, puter i malo šunke“.
U emisiji „Jutro“ istakao je da leti treba da se ide na planinu, a u jesen na more, kao i da su ove visoke tempeture za decu veoma rizične.
Posebno važno je da unosimo dovoljno tečnosti.
„Najvažnije je da u putu imamo vodu bez mnogo natrijuma – ne sme da bude više od 50 mg natrijuma na litar vode, jer može da dođe do hipernatremije, što dovodi do poremećaja funkcije mozga“, rekao je Perišić.
Uz vodu, istakao je da možemo da pripremimo ceđene sokove jer sadrže antioksidanse, ali da ni oni ne smeju da stoje duže od dva sata.
„Sok je dobar ako ima dosta kalijuma“, rekao je Perišić preporučivši sok od paradajza i jabuke.
Probiotici: pet dana pre puta
Probiotike je najbolje da uzimamo pet dana pre puta kao i mesec dana nakon što se završi putovanje.
„U kritičnim letnjim periodima, probiotici mogu da se uzimaju svaki dan, i to u punoj dozi. To znači da treba da bude 20.000 probiotskih bakterija u jednoj kapsuli i prašku kako za odrasle, tako i za decu“, dodao je Perišić.
Kuvana jela nikako
„Ono što je sveže kuvano, zbog visokih temperatura, to je idealno za kulturu bakterija. Samo sveže bareno povrće može, kuvano nikako“, rekao je i dodao da, osim barenog povrća, možemo da jedemo i sveže oljušteno voće.
Ali treba na svaka dva sata da imamo novu porciju.
Ove namirnice čiste krvne sudove: Smanjite rizik od srčanog udara
Preuzmite android aplikaciju.