Početna > Život i stil
Život i stil

Hrana koja pomaže u borbi protiv zimske depresije

Sezonski afektivni poremećaj (SAD) pogađa oko 8% opšte populacije, uglavnom se javlja u jesen ili zimu, i medicinski je naziv za stanje koje mnogi nazivaju zimskom depresijom.
Foto: Pixabay/monicore

Većina stručnjaka veruje da problem potiče od načina na koji telo reaguje na dnevnu svetlost. Prema rečima stručnjaka koji su pokušali da objasne ovaj fenomen, svetlost koja ulazi kroz oči izaziva promene u nivou hormona u telu. Iako se javlja i leti, SAD se obično javlja u zimskim mesecima, a simptomi počinju oko kasne jeseni kada dani postaju kraći, a temperature niže. Ovo može trajati do ranog proleća.

Uobičajeni simptomi sezonske depresije uključuju osećaj tuge, anksioznosti, niske energije ili letargije i teškoće u koncentraciji na svakodnevne aktivnosti.

Ne postoji jednostavan i direktan lek za ovo stanje, ali postoje određeni načini koji će vam pomoći da se nosite sa simptomima povezanim sa poremećajem. Prema Klivlendskoj klinici, redovno vežbanje, aktivnosti na otvorenom, adekvatan i kvalitetan san i uravnotežena ishrana mogu ublažiti simptome. Iako ne postoji posebna dijeta koja bi vam pomogla da izbegnete sezonsku depresiju, postoje neke namirnice koje vam mogu pomoći da se odbranite od neprijatnih simptoma, prema savetima dijetetičara.

Jedite više hrane bogate vitaminom D

Poznato je da vitamin D dobijamo boraveći na otvorenom. S obzirom na kraće dane, a samim tim i kraće izlaganje suncu, vitamin D treba zameniti na drugi način. Prema rečima nutricioniste i autorke sportske ishrane Ejmi Godson, nedostatak sunčeve svetlosti je glavni uzrok sezonske depresije. Klinika Mejo kaže da je preporučena dnevna doza vitamina D za odrasle 600 mikrograma. Vitamin D ćete naći u hrani kao što je kravlje mleko, masna riba poput lososa i pastrmke, u jajima ili u soku od pomorandže.

Obroci bogati proteinima

Konzumiranje dovoljno proteina tokom dana može vam pomoći da upravljate simptomima koji dolaze zajedno sa sezonskom depresijom. Obroci bogati proteinima pomažu u održavanju nivoa energije sprečavajući pad šećera u krvi koji izaziva promene raspoloženja. Nutricionisti preporučuju oko 20 grama proteina po obroku, ako je moguće. Neke ideje za unos proteina u obroke su jaja ili grčki jogurt sa žitaricama za doručak, pasulj i piletina u salati za ručak i piletina ili škampi u testenini za večeru.

Ograničite unos prerađene hrane i dodanog šećera

Jednostavni šećeri, koji se često nalaze u prerađenoj hrani i grickalicama, mogu izazvati skok šećera u krvi, zbog čega se neko vreme osećate dobro, ali kasnije možete doživeti značajan pad energije. Nizak nivo energije može pogoršati druge simptome depresije koje možda doživljavate. Prerađena hrana povezana sa simptomima depresije.

Najmanje dve šolje lisnatog zelenog povrća dnevno

Nutricionisti predlažu da u svoju ishranu svakog dana uključite najmanje dve porcije lisnatog zelenog povrća. Ovo povrće je bogato folatima, a nizak nivo folata je povezan sa depresijom prema nekoliko studija. Smatra se da je to zato što nedostatak folata može poremetiti metabolizam neurotransmitera koji su veoma važni za raspoloženje, uključujući serotonin, dopamin i noradrenalin.Povrće poput spanaća, kelja, bok čoja, repe ili zelene salate i drugi izvori folne kiseline uključuju pasulj, pomorandže, špargle, avokado i brokoli.

Jedite češće, u manjim porcijama

Uobičajeni simptom SAD je letargija i nedostatak energije tokom dana. Za borbu protiv ovoga, jedite više obroka tokom dana, ali manje porcije. Obroci treba da budu bogati vlaknima i proteinima.

Iako možda nećete moći u potpunosti da izbegnete sezonsku depresiju, pridržavanje ovih navika u ishrani, aktiviranje i provođenje vremena sa onima koje volite mogu pomoći u ublažavanju nekih simptoma povezanih sa njom.

Koliko često treba da perete kapute i rukavice?

Preuzmite android aplikaciju.