Iako bilo koja vrsta hrane može izazvati trovanje, postoje neke koje se mnogo brže kvare i češće su povezane sa bolešću i trovanjem hranom. Drugim rečima, neke namirnice su sklonije razvoju štetnih mikroba koji vas mogu ozbiljno razboleti.
Poznato je, na primer, da sirovo životinjsko meso može biti opasno ako je kontaminirano.
To se najčešće odnosi na sirovu ili nedovoljno kuvanu piletinu, ali i druge vrste mesa, kao i na sirova jaja, nepasterizovano mleko, školjke itd.
Naravno, i voće i povrće može biti kontaminirano, zbog čega stručnjaci uvek ističu da ih pre konzumiranja treba dobro oprati.
Stručnjaci napominju da je lakše razboleti od nekih vrsta hrane, ali apsolutno svaka hrana može biti kontaminirana. Ovo su vrste hrane koje najčešće izazivaju trovanje.
Meso (piletina, ćuretina, svinjetina…)
Lako se možete razboleti od sirovog ili nedovoljno kuvanog mesa. Živina se ovde izdvaja po tome što sadrži Campilobakter, u koji spadaju Helicobakter pilori, ali i Salmonela, Klostridium perfringens i druge bakterije. Sirovo meso može da sadrži i E. coli, zbog čega se savetuje pranje mesa kako bi se izbegle kontaminacije kuhinjskih površina i posuđa. Da biste se oslobodili bakterija, najbezbednije je potpuno termički obraditi (kuvati, peći…) svako meso koje pripremite. Takođe, imajte na umu da meso treba čuvati u frižideru na približno 4 stepeni u roku od dva sata od pripreme. Ako se radi o velikom komadu mesa, kao što je cela ćuretina, korisno je da ga isečete na manje komade pre skladištenja, jer će se tako ohladiti pre nego što se razviju bakterije.
Voće i povrće
Sirovo voće i povrće imaju velike zdravstvene koristi, ali ponekad mogu izazvati trovanje unosom štetnih mikroba kao što su salmonela, E. coli i Listeria. Zato je važno da svaki namirnicu pre konzumiranja dobro operete. Kuvano voće i povrće je apsolutno bezbedno, ali sirovo svakako treba dobro oprati pre serviranja.
Sirovo mleko i drugi proizvodi
Izbegavajte sirovo mleko kao i sve proizvode dobijene od njega. Naime, može da sadrži štetne bakterije među kojima su – Campilobacter, Criptosporidium, E. coli, Listeria i Salmonela. Međutim, ovo se potpuno uklanja procesom pasterizacije. Na sreću, svi hranljivi sastojci i vitamini ostaju u mlečnim proizvodima i nakon ovog procesa.
Jaja
Poznato je da jaja sadrže bakteriju Salmonella koja vas može ozbiljno razboljeti, a to nisu samo napukla ili naizgled pokvarena jaja. Zato stručnjaci savetuju konzumaciju potpuno kuvanih ili pečenih jaja, a ako su vam zaista potrebna sirova jaja za jelo, koristite pasterizovana jaja. To važi i za sosove za čiju pripremu se koriste sirova jaja.
Koliko treba da vežbamo da bismo sagoreli 100 grama ruske salate?
Preuzmite android aplikaciju.