Почетна > Бизнис
Бизнис

Храна из Србије ће лакше стизати на тржиште Емирата

Уједињени Арапски Емирати су перспективно тржиште за извоз кокошјих јаја, ораха, бруснице, боровница, смрзнутог и сушеног поврћа, што ће бити олакшано после потписивања споразума о слободној трговини.
Фото: Градске инфо

Споразум о слободној трговини са Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ) могао би да буде потписан у наредна три месеца, што ће омогућити нашим прехрамбеним, али и осталим, произвођачима да без ограничења извозе робу на то тржиште. УАЕ увозе више од 80 одсто прехрамбених производа и представљају спону за читав регион МЕАСА – Блиског истока, Африке и јужне Азије, што отвара велике могућности за извоз српским привредницима. Из Привредне коморе Србије (ПКС) наводе да су УАЕ значајан спољнотрговински партнер у региону Персијског залива. Као производе који имају потенцијал за извоз на ово тржиште издвајају аутоматске прекидаче струјних кола за напон мањи од 1.000 волти (делови електричне опреме), које је УАЕ према подацима за 2019. увозио у вредности од 130 милиона долара.

– Трговина воћем већ постоји, нарочито свежим јабукама, али и смрзнутим бобичастим (због карактеристика самог воћа и дужине транспорта). Знатан потенцијал поседују и шљиве и брескве или нектарине и производи који се добијају прерадом овог воћа. УАЕ су перспективно тржиште за извоз кокошијих јаја, ораха, брусница, боровница и смрзнутог и сушеног поврћа. Исто тако могућ је пласман лековитог биља – напомињу из ПКС-а.

За пробој српске робе на тржиште Емирата кључно је да смо обезбедили сертификате за извоз говеђег и јагњећег меса и прерађевина као и млека и млечних производа. Такође, дрвени намештај поседује потенцијал за повећање размене. Србија би у УАЕ могла да извози грађевинску столарију и остале производе за грађевинарство од дрвета.

– Потенцијал за извоз имају текстилни производи, конкретно поткошуље, мајице, и слична роба. Мада у овом сектору постоји конкуренција из Турске, која је и ближа УАЕ – наводе из ПКС-а.

Ово тржиште је специфично и има своје навике што се може највише уочити на примеру њихове сарадње са Великом Британијом, одакле долази највише робе у УАЕ. Занимљиво је да српске малине и друго воће стигну до овог тржише али преко британских посредника. Споразум о слободној трговини између Србије и УАЕ требало би да пробије ту баријеру и да наши привредници сами извозе своје производе који су конкурентни и тражени у УАЕ. Уколико будемо способни да их добро упакујемо и промовишемо, лако ћемо повећати извозне резултате. Глави утисак са прошлогодишњег сајма „Галфуд”, највећег сајма хране у том делу света, је да Емираћани желе да сарађују са нашим пословним људима, што је омогућио добар политички однос између две владе.

Према расположивим подацима из Републичког завода за статистику, укупна спољнотрговинска размена са УАЕ, износила је 75,4 милиона долара у 2021, што је за 37,5 одсто мање него 2020, када је била 120 милиона. Србија је у УАЕ извезла војну робу, јабуке, тестенине, цигарете, дрво букве, гориво за млазне авионе и гуме у вредности од 66,3 милиона долара. То је за 29,3 одсто мање у односу на 2020. Из Емирата смо куповали полиетилен, медицински намештај, мераче притиска и гасова у износу 9,1 милион долара, што је пад за више од 65 процената у односу на 2020. Размена у услугама је два и по пута већа, што показује да је софистицираност наше економије са њиховом у много већем поклапању него у роби коју ми извозимо, рекла је премијерка Ана Брнабић током јучерашње посете Дубаију.

УАЕ је отворена економија коју одликују висока вредност БДП-а по становнику и велики суфицит. Захваљујући напорима владе, економском диверзификацијом смањено је ослањање привреде на нафту и гас, који данас остварују тек 25 одсто у укупном БДП-у, са преусмеравањем економије на производњу алуминијума, туризам, телекомуникације, информационе технологије и обновљиве изворе енергије.

Inflacija usporava, ali joj je kraj još daleko

 

Преузмите андроид апликацију.