Метаанализа, која је укључивала скоро 50.000 учесника, открила је да је ходање између 6.000 и 8.000 корака дневно повезано са мањим ризиком од смрти.
За многе је ходање постала активност број један захваљујући бројним доказаним здравственим предностима.
Студије су показале да овакав облик вежбања може да успори старење, побољша функцију мозга и смањи ризик од кардиоваскуларних болести.
Међутим, према новој студији објављеној у „Circulation“, број корака који направите диктира колико заиста имате користи од ваше свакодневне шетње. Посебно када је у питању срце.
Истраживачи са Универзитета Масачусетс Амхерст желели су да пронађу везу између броја дневних корака и кардиоваскуларних болести. У свом истраживању открили су да су старије особе које су ходале између 6.000 и 9.000 корака дневно имале од 40 до 50 одсто мање шансе за неки кардиоваскуларни ризик, попут срчаног или можданог удара, у поређењу са учесницима који су ходали свега 2.000 корака дневно.
Аутори студије нису пронашли везу између дневних корака и кардиоваскуларног ризика код млађих одраслих особа. Ово је вероватно зато што кардиоваскуларне болести долазе са годинама и обично се не јављају док не остарите.
Истраживачи су на крају спровели и метаанализу осам студија, које су укључивале више од 20.000 људи.
– Открили смо да је код одраслих старијих од 60 година био упадљиво мањи ризик од кардиоваскуларних догађаја или болести током просечног праћења од шест година. Када се акумулира више корака дневно, утвђен је прогресивно мањи ризик – закључује Аманда Палуч, доцент кинезиологије на Факултету за јавно здравље и здравствене науке.
То охрабрује старије одрасле особе које свакодневно ходају мање од 6.000 корака да покушају да повећају тај број.
– Људи који су најмање активни имају највише шансе да добију срчани удар. За оне који праве 2.000 или 3.000 корака дневно, мало већи број корака може да значи много боље здравље срца. А ако сте на 6.000 корака, доћи до 7.000, а затим и на 8.000 је такође корисно. То је мало и постепено побољшање – истиче стручњак.
Ови резултати су наставак претходне студије коју је Палучева спровела са својим тимом раније ове године. Они су тада оспорили унапред замишљену идеју да је ходање од 10.000 корака дневно неопходно за дуговечност.
12 mikrovežbi koje možete da radite kod kuće i na radnom mestu
Преузмите андроид апликацију.