Влада Србије препоручила је искључивање декоративне расвете на објектима на којима није неопходна и упутила апел организацијама да примене ову препоруку као пример одговорног и рационалног понашања. Такође, најављени су и подстицаји за грађане који буду имали ниже рачуне за струју у односу на исти месец прошле године. Да ли ће то променити пословну политику тржних центара?
Већина београдских тржних центара ради до 22 сата и како сада ствари стоје тешко ће се, чак и ради уштеде струје, одлучити да то промене. Један од разлога је то што у вечерњим сатима остварују највећи профит, јер потрошачи имају своје навике.
„Нама су поподневни сати најфреквентнији и викенди. Апсолутно нисмо за то да се скраћује радно време и сматрамо да то не би довело до неког позитивног ефекта, за уштеду струје“, каже Александар Бојић, менаџер тржног центра
„Што се тиче затварања тржних центара, немамо тај план, надамо се да неће бити потребе. Јер тржни центри су место окупљања људи, место генерисања пословања. Верујем да би штета била много већа него корист“, наводи Немања Савчић, директор тржног центра.
Њихови највећи потрошачи струје су климатизација и вентилација, троше чак 80 одсто енергије. У једном тржном центру месечни рачуни за струју су између 10 и 18 милиона динара.
„Ми видимо осветљење, али осветљење није велики потрошач. То су сад све модерно лед осветљења. Морам да кажем, пошто се прича о декоративном осветљењу, иде нам Нова година и празници, комплетно декоративно оветљење на нашем тржном центру користи снагу колико користе на пример три, четири велика кућна апарата, то није нека уштеда уколико бисмо угасили декоративно осветљење“, истиче Бојић.
Инвестирање у нове лед сијалице једно је од решења за уштеду струје, кажу у тржним центрима.
„Али и остали системи који се руководе на начин да када нема активности тржног центра ван радног времена да су и они искључени или смањени интензитети коришћења енергије са 100 одсто на неких 20 и 30 процената“, наглашава Савчић.
Преузмите андроид апликацију.