Odgovoru na ovo pitanje bićemo bliži za dva meseca, jer odluka o rudniku Jadar biće doneta tek kada bude gotova Studija o uticaju na životnu sredinu.
To je istakla premijerka Ana Brnabić, naglasivši da Srbija neće dozvoliti da se naš litijum izvozi.
Brnabićeva je navela da Rio Tinto od Srbije nije dobio ni dozvolu ni rešenje za eksploataciju.
,,Ako Studija pokaže da nema negativnog uticaja na životnu sredinu, onda ćemo videti da li da dovodimo investitora ili ne, jer nećemo dati da se litijum izvozi iz Srbije“, rekla je ona.
U sličnom tonu govorila je i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović kada je ove nedelje predsedavala sednicom Radne grupe za implementaciju projekta ,,Jadar“.
,,Zaštita životne sredine je uslov svih uslova kad je reč o projektu ,,Jadar“ i to smo jasno rekli od samog početka. Bez obzira na razne neistine i dezinformacije koje se pojavljuju u javnosti, stav države je da sve što se bude radilo na ovom projektu može da se radi samo ukoliko su ispoštovani svi propisi i najviši standardi u oblasti zaštite životne sredine“, rekla je Mihajlovićeva.
Mihajlovićeva je dodala da je bez već pomenute Studije nemoguće doneti odluku o izgradnji rudnika.
Pa, kada će, dakle, ona biti gotova?
,,U zavisnosti od dobijanja obima i sadržaja Studije o proceni uticaja eksploatacije na životnu sredinu (Javni uvid je počeo 5. jula 2021. godine i traje 14 dana) i zahteva Ministarstva zaštite životne sredine, planirano je da Studija uticaja na životnu sredinu bude završena do kraja avgusta 2021. godine, ili u zavisnosti od zahteva MZŽS u toku septembra“, poručili su iz Ministarstva rudarstva i energetike.
Kako su dodali, obrađivač Studije je Rudarsko-geološki fakultet.
,,Usvojena Studija procene uticaja eksploatacije na životnu sredinu je jedan od dokumenata koji je osnova za dobijanje odobrenja za vršenje rudarskih radova i dalju realizaciju projekta“, podsetili su.
Litijum i trka s vremenom
Na ovu temu naširoko je nedavno govorio i predsednik države Aleksandar Vučić.
,,Jadarit ima 26 minerala i svega drugog, a jedan od njih je litijum. Litijum je nešto bez čega se ne može u ovom trenutku, ali za 15 godina će izgubiti snagu i vrednost koju ima danas, jer će svetske kompanije naučiti kako da dopunjuju baterije koje su već napravili. Dakle, u trci smo s vremenom“, kazao je.
Srbija, istakao je predsednik, ima značajne rezerve litijuma, koji je neophodan za baterije za električna vozila.
Uticaj na srpski budžet bio bi ogroman
,,Ako budu pravili električna vozila u Srbiji, što sam im već predložio, u visini od oko 450.000 vozila godišnje, uticaj na BDP godišnje bi bio 10,3 milijarde evra ili 22,18 posto BDP-a 2020. godine. Ukupni prihodi na godišnjem nivou bi bili neverovatnih, fascinantnih i fantastičnih 19,7 milijardi evra. Onda vam je jasno da je Srbija na nekoj drugoj planeti u odnosi na današnje stanje“, naveo je Vučić.
Istakao je da bi se to sve moralo ispregovarati, te da ne bi sve to mogao da obeća.
,,Ali ne bih vam ja to rekao da mi već sa sigurnošću ne možemo da vam kažemo da, sem ove poslednje faze, sve drugo već imamo u džepu. Naravno, da se sve to uradi pod uslovom da ne ugrožava životnu sredinu, da ljudi mogu da žive lepo i dobro, ali i da može da procveta taj kraj Srbije i da može da bude najbogatiji deo Srbije, da može da bude bogatiji od Beograda“, zaključio je predsednik.