Leto je već uveliko počelo, a bazeni i kupališta su prepuna kupača koji su jedva dočekali toplo vreme. Da, skok u vodu je većini najbolji i najbrži način osveženja tokom letnjih dana, ali ljubitelji bazena bi trebali da obrate pažnju na moguće posledice hlorisane vode.
Hlor kao hemijsko dezinfekciono sredstvo, obezbeđuje higijenu i štiti od mogućih infekcija, međutim, činjenica je da on može izazvati i određene neželjene efetke.
Naravno, ovo nikako ne znači da se ne kupate u bazenima, već da obratite pažnju na sledeće:
Koristite zaštitne losione
Pre nego što uđete u bazen, možete koristiti hidratantno mleko za telo ili vodootporne kreme za sunčanje, kako biste stvorili barijeru između vaše kože i hlorisane vode.
Tuširajte se pre i posle kupanja
Svi bazeni sa razlogom raspolažu sa tuševima, samim tim, pre ulaska u bazen, tuširajte se kako biste uklonili višak znoja, ulja i prljavštine sa kože. Nakon izlaska iz bazena, ponovite postupak kako biste isprali ostatke hlora s kože.
Zaštita kose
Kada ste u bazenu, potrudite se da vam voda ne ulazi u oči, usta ili nos. Pre ulaska u bazen, isperite kosu običnom vodom, a zatim nanesite hranljivo ulje na kosu. Druga alternativa za zaštitu kose od hlorisane vode je kapa za plivanje.
Nosite naočare za plivanje
Naočare za plivanje mogu vam pomoći da zaštitite oči od direktnog kontakta s hlorisanom vodom. Na ovaj način smanjujete rizik od iritacije očiju.
Osim što ćete “napuniti baterije” , uz ove savete ćete uspešno zaštiti kožu od štetnog delovanja hlorisane vode u bazenima.
Da li se budite obliveni znojem? Evo kako da se leti bolje odmorite i naspavate!
Preuzmite android aplikaciju.