U četiri zdravstvene ustanove na teritoriji Vojvodine zabeleženo je 50 slučajeva seksualnog nasilja, a oko hiljadu žena se javilo u Centar za podršku ženama. Statistika kaže da u 98 odsto slučajeva žrtva poznaje počinioca, mahom i živi sa njim, a u 96 odsto slučajeva počinilac je muškarac.
Danica Todorov, ispred Centra za žrtve seksualnog nasilja, za naš portal govori o značaju kampanje povodom obeležavanja Dana borbe protiv nasilja nad ženama koja traje dve nedelje.
„Takve kampanje utiču na povećanje svesti čitavog društva. Govori o tome kako možemo da se borimo, kako kao društvo možemo da im pružimo zaštitu i podršku. One utiče na one koje trpe nasilje, da prepoznaju koje su to institucije, zajednice koje mogu da im pomognu, kome bi mogle da se obrate. Prevashodno utiče na povećanje svesti javnosti, koliko je složen problem nasilja nad ženama i koje posledice ostavlja. Da smo mi kao zajednica dužni da ih podržimo, da donesemo mere zaštite i da im pomognem da izađu iz nasilja“, istakla je Todorov.
„Centar za podršku ženama“ je organizacija koja pruža uslugu SOS telefona, a sve žene žrtve nasilja dobijaju informacije o mogućnosti zaštite i prvu psihološku podršku kroz razgovor. Takođe, mogu da dođu direktno u Centar, kako bi dobile psiho-socijalnu podršku.
Takođe, koordiniše rad centara za žrtve seksualnog nasilja i postoji u četiri zdravstvene ustanove- Klinici za ginekologiju Novi Sad, Opštoj bolnici u Kikindi, Zrenjaninu i Sremskoj Mitrovici- i podrazumeva lekarski pregled, neposrednu medicinsku negu posle napada, ali i kasnije.
„Uloga centra je da pruža psiho-socijalnu podršku žrtvama seksualnog nasilja, a zdravstvene ustanove pružaju usluge koje uključuju medicinsku, forenzičku i psihološku podršku. Centar ima stručne savetnice koje pružaju prvu jako važnu psihološku podršku, žrtvama koje prežive silovanje ili neki drugi oblik seksualnog nasilja“, rekla je Todorov.
Tokom godine pomoć je potražilo 1.000 žena
Centar je do kraja oktobra ove godine imao 50 žrtava seksualnog nasilja.
„Broj žena koje se javljaju je konstantan. Radi se o više stotina žena koje zatraže psihološku podršku. U periodu od januara do novembra 2023. godine, Centar je pružio podršku za 213 korisnica, bilo je 158 poziva na telefon, 230 obraćanja i dolazaka u kancelariju. Pruženo je oko 1.000 usluga, tačnije 984“, navela je naša sagovornica i dodala:
„Žene koje se nađu u takvoj situaciji ne treba da trpe nasilje, niko nema pravo da sprovodi nasilje prema bilo kojoj osobi. Mnogo je težak put od tog razumevanja da jedna osoba trpi nasilje i same prijave nasilja. Taj put bi trebalo svi zajedno da skraćujemo, ženama je svakako poruka da imaju institucije u koje mogu da se obrate i da će dobiti podršku i mere zaštite. Takođe, mediji imaju veliku ulogu u prevenciji nasillja. Tako nevladine organizacije saznaju o ubistvima i femicidu i na taj način otkrivaju razmeru nasilja.“
Stanisavljević: Svi prihvatni centri za migrante spremni za zimu
Preuzmite android aplikaciju.