Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Кристофер Хил изразио је вечерас уверење да регион Западног Балкана има много бољу будућност него што му је била прошлост и да све земље Западног Балкана треба буду чланице Европске уније.
Хил је на 24. Београдском економском форуму током дискусије на тему политичке сарадње у региону нагласио да је потребно да се поштују прошлост и историја и да се из њих учи, као и да се види где даље може да се иде.
„Оно што сви морамо да прихватимо јесте да проширење ЕУ није лак процес“, казао је он.
Навео је да је видео резултате одређених анкета у земљама кандидатима и да је углавном општи став да људи сматрају да се предуго чека.
Указао је на то да Србија на приступ ЕУ чека 17 година и додао да постоји порука да ЕУ воли све земље ЗБ али не и њихове проблеме, да жели да их нове чланице реше пре присутпа ЕУ.
„Можете звати ЕУ којим год именом желите, можете да се жалите на бирократију, на западну Европу која паметује источној и која је арогантна према земљама које посматра испод ока, али на крају дана то је место на ком желите да будете и сви то знају. Мислим да то захтева људе који могу да прате свој циљ, које са путање неће ометати коментари и друге ствари“, рекао је Хил.
Додао је да не зна колико ће пут ка ЕУ још трајати, да ли ће то бити 2028. или 2030.
„Очигледно је да живот није тако једноставан зато што би неки од тих проблема били лакше решени када се већ приступи ЕУ, али ако се сетите да ЕУ има право да захтева одређене ствари, да се реше проблеми у сврху позитивнијег развоја самих земаља али и доприноса Унији“, рекао је Хил.
Амбасадор је оценио да људе неће бити брига, а неће ни памтити да ли је нека земља постала чланица пре неке друге.
„Важно је да се историја у овом делу света коначно смири у смислу да допринесе томе да све земље региона буду чланице ЕУ. Битно је ићи напред, видети шта морамо да радимо, да се постарамо да не стварамо више проблема и да радимо на смањењу проблема осигуравајући да је земља спремна да прими добре ствари које долазе са тим приступом и мислим да се то тренутно и дешава“, казао је Хил.
Амерички амбасадор је нагласио да никада није видео тако упослену земљу када је реч о дипломатији као што је Србија.
„У овој земљи људи разумеју улогу дипломатије, шта подразумева, да подразумева решавање проблема, избегавање и неподлегање провокативним коментарима“, рекао је Хил.
Амбсадор је нагласио да међу земљама које имају дубоке историјске поделе мора постојати неки елемент поверења.
„Зато мислим да спољни медијатори могу утицати на побољшање тих веза“, казао је Хил и додао да је важно да се ствари не генерализују, јер је тако, како је нагласио, јако тешко доћи да специфичне сржи проблема.
Подсетио је на проблем индентитета који је „врло важна тема на нивоу читавог света“ и оценио да је на Балкану присутан веома специфичан поглед на то питање.
„Мислим да би требало да идентификујемо друге проблеме, али то нису само билатерални проблеми и не могу се сви на тај начин гледати и решавати, требало би да видимо на који начин ћемо решити проблеме из прошлости размишљући о будућности, морамо да их распоредимо у различите категорије да бисмо их погледали са различитих страна“, казао је Хил и додао да сматра даби тако требало да се реши проблем између Србије и Хрватске.
Brnabić: Vučić elegantno pobedio na izborima, epski debakl fon Kramon i Dolidže
Преузмите андроид апликацију.