Početna > Život i stil
Život i stil

Hašimoto: Sve što treba da znate o ovom autoimunom oboljenju

Hašimoto, tačnije nazvan hronični autoimuni tiroiditis, je autoimuno oboljenje štitne žlezde koje obično traje godinama, pa čak i decenijama, a u današnje vreme je glavni uzrok disfunkcije štitne žlezde.
Foto: Pixabay/mohamed_hassan

Biohemijski se otkriva praćenjem nivoa antitela u serumu na proteine štitne žlezde, tiroidnu peroksidazu (A-TPO) i tireoglobulin (TgA), ali i ultrazvukom, koji u prisustvu ove bolesti obično pokazuje difuzno nehomogen prikaz parenhima štitaste žlezde kao odraz promena u njegovoj strukturi.

Važno je napomenuti da kod nezanemarljivog broja ljudi obolelih od ove bolesti, štitna žlezda može savršeno da funkcioniše tokom života.

Dakle, kod ovih ljudi, bez obzira na Hašimotov tiroiditis, štitna žlezda uvek proizvodi tačno onoliko tiroidnog hormona koliko je organizmu potrebno, što se ogleda u redovnoj vrednosti tireostimulirajućeg hormona – TSH, najtačnijeg pokazatelja funkcije štitaste žlezde.

Ono što je danas postalo izazov za lekare je upravo razlikovanje prisustva Hašimotovog tiroiditisa od pojave jasnog poremećaja funkcije štitne žlezde.

Ovo se može uraditi kvalitetnim dijagnostičkim tretmanom pacijenta određivanjem serumskih vrednosti TSH (po potrebi i T3, T4), TPO, TgA, ali i ultrazvukom štitne žlezde. Na ovaj način, pacijenti koji treba da se leče mogu se sa velikom sigurnošću razlikovati od onih za koje se može očekivati da će tek u bliskoj ili daljoj budućnosti razviti disfunkciju štitne žlezde.

Šta jesti da biste imali zdravu štitnu žlezdu?

Ne postoje specifične namirnice ili dodaci ishrani koji su sami po sebi korisni u lečenju poremećaja štitne žlezde i prevenciji određenih stanja. Uravnotežena ishrana koja obezbeđuje dovoljno hranljivih materija i umerena fizička aktivnost pomažu pravilnom funkcionisanju štitne žlezde, a redovnim pregledima mogu se na vreme uočiti problemi u njenom radu.

Supstance na koje treba obratiti pažnju u ovom stanju su selen, jod, gvožđe, magnezijum, vitamini B1, B6, B12, D i omega 3 masne kiseline.

Preporučuje se uravnotežena ishrana bogata polinezasićenim mastima, ugljenim hidratima sa niskim glikemijskim indeksom i fokusiranje na dovoljan unos selena, joda, vitamina D i vitamina B12.

Pojava autoimunih bolesti često je povezana sa nedostatkom vitamina D i preporučuje se njegova kontrola i suplementacija u slučaju nedostatka.

Preporučljivo je, pratiti mediteransku ishranu, eliminisati hranu niske nutritivne vrednosti.

Što se tiče glutena, ne postoje zvanične preporuke za uklanjanje glutena kod autoimunih bolesti štitne žlezde. To takođe ne znači da će svima koji boluju od ove autoimune bolesti biti bolje od eliminacije glutena, ali vredi pokušati uz praćenje nivoa antitela.

Ako ne dođe do poboljšanja u periodu od 6 do 9 meseci, verovatno nećete imati koristi od ove dijete na duži rok. Međutim, ako dođe do značajnog pomaka, vredi pratiti ovu vrstu dijete.

Jedna svako jutro na prazan stomak ubrzava metabolizam i topi salo

Preuzmite android aplikaciju.