Početna > Putovanja
Putovanja Svet

Harlem: Grad cveća u zemlji lala

Harlem, klasični holandski grad u zapadnoj Holandiji, opuštenija je i manje turistička verzija Amsterdama, po kojoj je poznata četvrt na Menhetnu dobila ime. To je šarmantni mozaik kaldrmisanih ulica, istorijskih zgrada, veličanstvenih crkava i muzeja, ušuškanih kafića i romantičnih kanala. Ovaj grad sa nešto više od 160 hiljada stanovnika udaljen je svega nekoliko kilometara od plaža i 15 minuta vožnje vozom od Amsterdama, te predstavlja odličnu opciju za jednodnevni izlet iz prestonice zemlje lala. A kada smo već kod lala, baš je u Harlemu i srce holandske cvetne industrije. Upravo ova zemlja inače je najveći izvoznik cveća na celom svetu.
Foto: Unsplash/Dee

Prva stanica pri poseti Harlema trebalo bi da bude stari Grote Markt. Na ovom glavnom trgu, dominira stara i impozantna crkva Grote Kerk. Ova crkva, izgrađena između 1895. i 1930. godine i danas je u upotrebi, a unutar nje se nalazi muzej gde se mogu videti artefakti iz bogate katoličke prošlosti grada.

Foto: Unsplash/Henk Mul
Pažnju privlači njen 50 metara visoki zvonik ali i fina renesansna umetnička dela, no, glavna atrakcija su orgulje iz 1738. godine, jedne od najstarijih na svetu, visoke 30 metara i sa čak 5000 cevi. Na njima su svojevremeno svirali Hendl i desetogodišnji Mocart. Besplatni jednosatni koncerti u crkvi se održavaju nekoliko puta sedmično.

Osim u ovoj fascinantnoj crkvi, na trgu Grote Markt se može bezbrižno uživati i u nekom od brojnih kafića i restorana, što je naročito prijatno kada je sunčan dan. Tu je i statua Laurensa Janszoona Costera, pionira štampanja knjiga i važne ličnosti za Harlem.

Foto: Unsplash/Hamid Bagheri

Za relativno mali grad, Harlem obiluje muzejima, a i rodno je mesto nekoliko prvoklasnih umetnika, između ostalog slikara Frans Hals-a, Jacob van Ruisdael-a i Adriaen van Ostade-a.

Za jedan od najboljih muzeja u gradu važi Frans Hals Muzej. Frans Hals je legendarni slikar holandskog Zlatnog doba, a u ovom muzeju se mogu pronaći mnoga njegova dela, kao i dela drugih značajnih slikara tog doba. Muzej zauzima zgradu od istorijskog značaja – renesansnu “pijacu mesa” iz 17. veka (Vleeshal), jedino mesto na kom je bilo dozvoljeno prodavati meso u Harlemu u razdoblju između 17 pa do 19 veka, kao i neoklasičnu zgradu Verweyhal.

Foto: Unsplash/Hernan Gonzalez

U njemu su najčešće izložena dela nizozemskih impresionista, kao i CoBrA umetnika – pripadnika avangardne umetničke družine iz Kopenhagena, Brisela i Amsterdama, ali na repertoaru se nađu i videi, instalacije i fotografije međunarodnih umetnika.

Još jedan značajan muzej je Teylerov muzej, najstariji muzej u zemlji, u funkciji od 1778. godine. On poseduje zanimljivu kolekciju ne samo slika i crteža, već i fosila, minerala, antiknih naučnih instrumenata, medalja, novčića i još mnogo toga.

Među delima se ističu radovi Rembranta i Mikelanđela, čineći ovaj muzej nezaobilaznom destinacijom za ljubitelje umetnosti i nauke. Njegov niz izumiteljskih čuda uključuje elektrostatičku mašinu iz 18. veka.

Harlem se, osim po bogatoj kulturnoj i istorijskoj baštini, ističe i po izuzetno lepoj prirodi u okruženju. Na zapadnom obodu grada nalaze se obalske dine nacionalnog parka Zuid-Kennemerland i popularne plaže Zandvoort i Bloemendaal aan Zee. Ovi predeli su savršeni za šetnju i uživanje u prirodi.

Foto: Unsplash/Marc Kleen

A kao da sve ovo nije dovoljno, Harlem se ističe i kao generalno dobro mesto za život, grad po meri svojih stanovnika. Pre nešto više od godinu dana zbog ovoga je osvojio i važnu nagradu Evropske Komisije – proglašen je za najinovaitniji grad Evrope. Gradski čelnici i proed toga nastavljaju da grabe krupnim koracima napred u unapređenju životnih uslova, te su postavili cilj da do 2050. godine grad postane u potpunosti karbon-neutralan, uz druge zelene ciljeve EU.

Autor teksta: N.K.

Valensija: Nepretenciozni biser Sredozemlja

Preuzmite android aplikaciju.