Почетна > Србија
Србија

Хајдуковић: Кроз пројекат „Заплови Србијом“велики број људи упознаће нашу земљу

Пројекат „Заплови Србијом“ од изузетног је значаја јер ће утицати на то да се велики број људи упозна са нашом земљом, а имаће утицај и на развој наутике и позиционирање Србије у овој области, изјавила је Ксенија Хајдуковић из Агенције за управљање лукама.
Фото: Градске инфо

Хајдуковић је рекла за Тањуг да су очекивани резултати тог пројекта приходи од наутичког саобраћаја, повећање броја путника који обилазе Србију реком, а са друге стане то је друштвени бенефит – подизање свести грађана и локалне самоуправе о значају наутике.

Она је рекла да је важно напоменути да су активности на пројекту започете у априлу ове године, имајући у виду обим и значај пројекта за даљи развој наутичих потенцијала наше земље.

„Важно је напоменути да у његовој реализацији учествују и кабинет председника Србије, председнице Владе Србије и различита министарства, међу којима је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, локалне самоуправе и јавна предузећа“, рекла је она.

Када говоримо о самој идеји пројекта „Заплови Србијом“, Хајдуковић је нагласила да реке и канали представљају значајан ресурс и омогућавају различите активности – обиласке градова, тематске туре, боравак у природи.

’’Агенција за управљање лукама је инцирала пројекат „Заплови Србијом“ узимајући у обзир велике наутичке потенцијале наше земље. Као што знамо Србија има више од 1.000 километара међународних пловних путева, 680 километара каналске мреже, богату разгранату каналску мрежу. Пловећи рекама у Србији путници могу да плове кроз разне историјске епохе, да виде бројне културне и религијске објекте, да се упознају са динамичним историјским наслеђем“, додала је она.

Нагласила је да је циљ да се што већем броју туриста који обилазе Србију са река представе тврђаве, археолошки локалитети, споменици културе и природна богадства.

Казала је да је циљ пројекта изградња наутичке инфраструктуре која недостаје, пре свега марина.

„Градиће се марине на Дунаву, и то у Сомбору, Голупцу, Кладову, Смедереву и Великом Градишту, потом следи изградња међународних путничких пристаништа и понтона за међународни, домаћи и прекогранични каналски и линијски саобраћај“, додала је она.
Хадјуковић је рекла да се на пројекту ради и да се очекује да највећи део буде завршен у наредне две године, како би резултате могли да виде посетиоци специјализоване изложбе ЕXПО2027.

„Када говоримо о инфраструктурним радовима, наравно градиће се инфраструктура која недостаје, неки пројекти су почели, као што је изградња марине у Великом Градишту. Са друге стране имаћемо утицај на локалне самоуправе да развијају и своје аутентичне садржаје како би се наша обала обогатила. Нови комерцијални садржаји, нарочито у маринама биће изгађени, попут ресторана, смештаја и трговачких објеката“, додала је она.

Она је нагласила да ће се овим пројектом учврстити позиција Србије у наутичком туризму и саобраћају.

„Што се тиче међународних путничких пристаништа у Србији их тренутно има осам – у Београду, Новом Саду, Доњем Милановцу, Голупцу,Смедереву, Костолцу, Кладову и од марта ове године у Сремској Митровици, а пре 20 година било је само једно“, рекла је она и истакла да ће се 2. септембра отворити и девето међународно пристаниште у Земуну.

„Тренутно је у изградњи међународно пристаниште у Шапцу и Раму и очекујем да ће ова два пристаништа бити спремна за крузере до наредне наутичке сезоне“, додала је она.
Хајдуковић се осврунула и на овогодишњу наутичку сезону.
„Агенција је до првог јула евидентирала 592 пристајања и 76.000 искрцаних и укрцаних путника. Важно је да је у поређењу са истим периодом прошле године забележено више птуника и то због боље попуњености капацитета крузера и то за 27 одсто више у односу на исти период прошле године, за привх шест месеци“, додала је она.

Појединачно у Београду је забележено 242 пристајања, Новом Саду 161, Доњем Милановцу 113, Голупцу 68, Смедереву четири и први крузер је евидентиран и у Сремској Митровици у мају ове гоидне.

Највише путника забележено је у Београду – 31.666.

„Временске прилике иду на руку да се продужи наутичка сезона и очекује се да буде успешна“, додала је она.

Како је истакла Хајдуковић, прву деценију пословања Агенције за управљање лукама обележили су видљиви резултати и велики пројекти.

Upoznajte skriveno jezero udaljeno svega desetak kilometara od Novog Sada

Преузмите андроид апликацију.