Око 30 одсто бивших затвореника у Гвантанаму који су пресељени у треће земље није добило правни статус, због чега је могућа њихова депортација, показују подаци нове анализе организације за заштиту људских права Риприв.
Од више стотина мушкараца пуштених из Гвантанама, откако је затвор први пут отворен пре 20 година, око 150 је послато у трецће земље у оквиру билатералних споразума уз посредовање САД, јер се сматрало да су њихове матичне земље опасне за повратак, пренео је британски лист “Гардијан”.
САД су се обавезале да ће их пребацити на хуман начин који би обезбедио рехабилитацију након више година проведених у затвору и у многим случајевима, мучења без оптужнице.
Али многи остају у правном вакуму, без могућности да раде или да се поново уједине са својим породицама. Други су присилно врацћени у опасно окружење.
Податке је изнела организација за заштиту људских права Риприв, која помаже бившим притвореницима и илуструје како безакоње које је обележило затвор од почетка може пратити особе годинама након пуштања на слободу.
Анализа показује да око 45 мушкараца није добило боравишне папире након пресељења.
Преузмите андроид апликацију.