Posle Pariza, promocija srpske kulture i Srbije nastavlja se u Kopenhagenu, gde će danas popodne u Kraljevskoj biblioteci, koja je jedna od najuglednijih insistucija u Danskoj, biti otvorena jedna velika izložba, rekao je za Tanjug direktor Kancelarije za javnu i kulturunu diplomatiju Arno Gujon.
„Tamo ćemo da predstavimo Miroslavljevo Jevanđelje danskoj publici. Nakon toga, idemo u Trst, gde se održava naučni forum između Srbije i Italije, gde će biti predstavnici obe Vlade. Tamo ćemo da govorimo o naučnoj diplomatiji, ja ću da istaknem ogroman doprinos srpskih naučnika poput Tesle i Pupina svetskoj nauci“, najavio je Gujon i dodao da u inostranstvu, na raznim jezicima predstavlja se srpska kultura i Srbija u najboljem svetlu, s ciljem da predrasude koje su postojale ranije zbog propagande o Srbima i Srbiji nestanu.
„Kada kažemo ‘Srbija’, da svi ti ljudi, Francuzi, Danci, Italijani imaju neko pozitivno mišljenje o svima nama“, istakao je Gujon.
On je najavio da u tri dana obilazi tri grada u tri države Evropske Unije, gde se organizuju razne kulturne manifestacije, a sve sa ciljem promocije srpske kulture i Srbije.
„Sinoć smo imali otvaranje izložbe o Kosovu i Metohiji u Parizu u Unesku, gde smo govorili o svetskoj kulturnoj baštini srpskog naroda koja je u opasnosti. Iskoristio sam priliku da gostujem u jednom od najgledanijih TV i radio programa u Francuskoj, kod Andrea Berkofa, gde sam govorio od bombardovanju Srbije, o tome šta se trenutno dešava na Kosovu i Metohiji, želji predsednika Vučića i srpskog naroda da idemo ka miru i prosperitetu“, rekao je on.
Gujon je ocenio da Unesko predstavlja važno mesto u Parizu, ali i važno mesto u međunarodnim organizacijama, kao i da izložba o AP Kosovu i Metohiji, šalje jasnu poruku čije je kulturno nasleđe na AP Kosovu i Metohiji, a ono je srpsko i to vekovima.
„U trenucima kada Albanci i predstavnici Aljbina Kurtija pokušavaju neprestano da zloupotrebe i da prisvoje ono što je srpsko, važno je da vodimo diplomatsku bitku na kulturnom nivou, kako bi se istina znala i čula, i kako bismo sačuvali sve te svetinje koje pripadaju srpskom narodu i naravno celom čovečanstvu, ali da znamo iz kojeg su naroda potekle. Time što čuvamo kulturno nasleđe, čuvamo i narod koji ih je stvorio“, rekao je Gujon za Tanjug.
Najavio je da se u narednom periodu nastavlja sa ovim aktivnostima.
„Nastavljamo i sledeće nedelje, idemo u Češku, gde cemo prisustvovati jednom događaju češko-srpskog prijateljstva u Pragu. To će takođe biti prilika da predstavimo Srbiju. Mi razvijamo preko naše Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju razne projekte koje ćemo predstaviti javnosti u narednom periodu“, najavio je Gujon.
Glišić i Mesarović preuzimaju ministarstva koja su vodili Vesić i Momirović
Preuzmite android aplikaciju.