Gruzija, Ukrajina i Poljska poslednji učesnici Evropskog prvenstva

Fudbalska reprezentacija Gruzije napravila je najveći uspeh u istoriji nacionalnog tima – ostvarila je plasman na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj.

Fudbaleri Gruzije savladali su u finalu baraža za Evropsko prvenstvo selekciju Grčke nakon boljeg izvođenja penala 4:2. Utakmica je regularnom delu, a potom i u produžecima završena bez golova.Od početka utakmice atmosfera na tribinama stadiona „Boris Pajčadze“ u Tbilisiju bila je uzavrela. Navijači Gruzije pratili su svaki napad svoje ekipe i burno reagovali prilikom protivničke navale.

Gruzija i Grčka su tokom 120 minuta održavali visok intenzitet igre. Ekipe su sporadično napadale, ali nisu uspevale da pogode protivničku mrežu.

Ekipa Gruzije je doživela peh u 109. minutu kada je Kviča Kvarackelija morao da napusti teren usled povrede, njega je zamenio Đorđo Kvilitaja.

Duel je rešen u penal završnici. Grci su neuspešno zatvorili prvu seriju, jedanaesterac je promašio Anastasios Basketas, a prethodno je za Gruziju precizan bio Đorđo Kočorašvili.

Zuriko Davitašvili je pogodio za 2:0, a rezultat je smanjio Georgios Masuras. Georgas Mikautadze je promašio udarac, te je rezultat ostao 2:1 za Gruziju. Izjednačenje Grčkoj doneo je Anres Bahalakis – 2:2.

Laša Dvali je doneo novu prednost Gruziji na početku četvrte penal serije, a Jorgos Jakumakis je promašio jedanaesterac i na kraju je Gruziju preciznim udarcem na Evropsko prvenstvo odveo Nika Kvekveskiri.

Gruzija je napravila najveći uspeh u istoriji nacionalnog tima, prvi put će igrati na prvenstvu Evrope.

Gruzija je kompletirala grupu F u kojoj se nalaze Portugalija, Turska i Češka.