Било која врста вежбања је добра, али вежбање у групама може да нам да додатни подстицај, објашњавају стручњаци.
Већ је познато да вежбање има многе предности за ментално здравље, укључујући побољшање сна и расположења, повећање нивоа енергије и менталне будности.
У новој студији која је објављена у The Journal of the American Osteopathic Association, истраживачи су истражили да ли групне вежбе могу да помогну студентима медицине, групи са високим нивоом стреса.
Једна група је радила 30-минутни програм групног тренинга снаге и функционалне кондиције најмање једном недељно, заједно са додатним вежбама ако желе.
Друга група вежбања је самостално или са највише два партнера најмање два пута недељно.
Истраживачи су мерили нивое стреса и квалитет живота ученика – менталног, физичког и емоционалног – на почетку студије и сваке четири недеље.
Сви студенти су започели студију на приближно истом нивоу, а након 12 недеља, групни вежбачи су приметили побољшања у сва три типа квалитета живота, као и пад нивоа стреса.
За поређење, они који су сами вежбали су само побољшали ментални квалитет живота – иако су сваке недеље вежбали око сат више од групних вежбача. Ипак, није учествовало много људи у истраживању, па резултате треба посматрати са резервом.
Преузмите андроид апликацију.