Више од 25 земаља на годишњој Конференцији Уједињених нација о климатским променама (COP27) данас је формирало групу која ће радити на обустављању крчења шума до 2030. године, за шта су предвидели издвајање милијарди долара.
Учесници првог састанка Партнерства лидера за шуме и климу, којим председавају Гана и САД, нагласили су да ће наћи начина да једни друге сматрају одговорнима за испуњење наведених обећања, преноси Ројтерс.
Овај скуп одржава се годину дана након што је више од 140 лидера на претходном климатском самиту УН, COP27 одржаном у Британији, обећало да ће окончати крчење шума до краја деценије, преноси Ројтерс.
Наводи се да је напредак отада био неуједначен са само неколико земаља које су увеле конкретније политике у вези са спречавањем крчења шума и финансирањем тих активности.
Додаје се да нова група, која сада укључује Јапан, Пакистан, Републику Конго, Британију и друге, обухвата отприлике 35 одсто светских шума и има за циљ да се састаје два пута годишње како би пратила напредак.
Као значајни пропусти групе сматра се ситуација у Бразилу, у вези са амазонском прашумом и стање у Демократској Републици Конго, чије су огромне шуме дом угрожених дивљих животиња, укључујући гориле.
„Ово партнерство је и важан корак за колективно испуњење обећања у погледу остварења циља – ограничавања глобалног загревања на 1,5 степени Целзијуса“, рекао је Британац Алок Шарма, који је председавао прошлогодишњим разговорима.
У изјавама се наводи да је до сада исплаћено око 22 одсто од 12 милијарди долара јавног новца намењеног за очување шума до 2025.
У склопу налажења нових извора финансирања, Немачка је саопштила да ће удвостручити своје финансирање активности на очувању шума на две милијарде евра.
Преузмите андроид апликацију.