Министарка здравља Даница Грујичић рекла је данас у Скупштини Србије да се на изради Закона о хитној помоћи интензивно ради и да је он скоро готов.
Грујичић је, одговарајући на питање посланика Милије Милетића из посланичке групе За помирење СПП-УС С-ДСХВ за скупштинском говорницом упитао у којој је фази израда Закона о хитној помоћи, рекла и да је потребно променити и Закон о здравственој заштити, јер је због дигитализације која је у току тај законски акт застарео.
„Ми ћемо у самом Закону о здравственој заштити поставити основне принципе и подзаконских аката везано за хитну помоћ“, рекла је Грујичић.
Истакла је да није могуће направити посебне законе или подзаконске акте за регулисање рада сваке медицинске службе.
Министар без портфеља задужен за развој недовољно развијених општина Ивица Тончев рекао је да су проблеми локалних самоуправа одувек били у слабије развијеним општинама.
„Формирањем овог министарства Влада Србије и председник Александар Вучић показали су да размишљају о развоју неразвијених општина. Највећи проблем у тим општинама је одлазак људи и недостатак кадрова“, рекао је Тончев одговарајући на питање Милетића о стању у локалним самоуправама.
Истакао је да је велики проблем у томе што ненаменски трансфери локалним самоуправама нису повећавани од 2014. године, а да су у међувремену порасли намети које локалне самоуправе имају.
„Такође су и ниске плате у локалним самоуправама. Ми са малим платама доброг инжињера или правника не можемо задржати“, навео је Тончев.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић рекао је да током 2022. године кроз аеродром у Нишу прошло 389.022 путника што је за 166 одсто више него 2021. године.
„У децембру 2022. године имали смо 32.791 путника. То за 113 одсто више него децембра 2021. године. У марту смо имали 30.595 путника, а имали смо 21.765 путника у марту месецу 2021. године“, одговорио је Весић на питање Милетића кога је занимало да ли ће у наредном периоду бити већих улагања у нишки аеродром.
Додао је да је од почетка ове године па до краја марта било је 89.029 путника, а да је у истом периоду 2021. године било је 51.425 путника, што је 73 одсто више.
„У току је изградња нове зграде на аеродрому. У ту зграду биће уложено укупно 11 милиона евра“, рекао је Весић.
Весић је истакао је да је добијена и грађевинска дозвола за реконструкцију писте.
„Укупно од 2018. године од кад је Влада Србије преузела аеродром у њега је уложено више од 700 милиона динара“, навео је Весић.
Како је рекао, са изградњом новог терминала аеродром у Нишу имаће капацитет до 1.500.000 путника годишње.
„Србија ове године отвара 22 линије, прошле године је отворено 15 линија. Очекујемо да завршимо са 3.000.000 путника у Ер Србији. То је много боље него ЈАТ који је осамбдесетих година имао неких пет милиона путника, а та земља је била три пута већа него што је данас Србија“, рекао је Весић.
Нагласио је да када буде био завршен нови терминал на аеродорму Никола Тесла у Београду његов капацитет ће бити до 10 милиона путника.
„Како расте број путника у Београду тако ће расти и у Нишу и зато је важно да припремимо капацитете за 1,5 милиона путника“, објаснио је Весић.
Додао је да ће расписати конкурс за израду студије која би требало да покаже у којим деловим Србије је потребно изградити аеродроме, не само путничке него и карго, као и хелиодроме.
Vlada usvojila uredbe koje se odnose na poljoprivredu i razvoj preduzetnišva
Преузмите андроид апликацију.