Најчешћи разлог зашто људи гризу нокте је то што се тако несвесно умирују кад су гладни, кад им је досадно, ако су фрустрирани или раде на тешким задацима, каже психолог Gauri Khurani.
Нокте гризе 20 до 30 посто популације, и деце и одраслих. Осим што је то ружна навика након које нокти не изгледају нимало лепо, она повећава ризик од развоја кожне инфекције и преноса вируса, бактерија… Зашто људи грицкају нокте?
Грицкање ноктију је самоумирујуће понашање, баш као и чупање косе или штипкање коже. Тим деловима тела је лако приступити, а резултати нису лако видљиви другима.
„Најчешћи разлог зашто људи гризу нокте је то што се тако умире кад су гладни, кад им је досадно, ако су фрустрирани или раде на тешким задацима. У бити, грижење ноктију једна је од оних непожељних навика за коју већину времена ни не знамо да је радимо“, појаснила Gauri Khurani, психолог која се бави и децом и одраслима.
Такво понашање може да почне у детињству, а нека истраживања чак сугеришу како та навика вуче корене у генетици. Ипак, није јасно да ли је оваква врста понашања научена па опонашана или је то уграђена урођена карактеристика, појаснила је. Да ли је грицкање ноктију штетно?
„Ако се то ради само понекад, ту и тамо, тада то није штетно. Но, уколико их људи грицкају стално и упорно, толико да се нокти скроз смање, тад су могуће свакакве инфекције“,каже дерматолог Тифани Џо Либи.
„Хронично грицкање ноктију, које се назива и онихофагија, може да оштети кожу око ноктију и саме нокте. То, такође, повећава ризик од бактеријских инфекција ноктију, које могу бити црвене, болне, натечене и често захтевају антибиотике за лечење“, додала је и напоменула како руке и нокти могу да буду пуни вируса и бактерија који се грижењем ноктију лако преносе у организам.
Како да престанете?
Уколико имате проблема са овом непожељном навиком, доносимо вам осам савета како престанете да грицкате нокте: 1. Пронађите узрок 2. Побрините се да су руке нечим заузете 3. Носите рукавице или залепите фластере 4. Одржавајте нокте јако краткима 5. Нанесите лак непријатног укуса 6. Испробајте посебан штитник за уста 7. Жваћите жваку 8. Обратите се стручњаку
Преузмите андроид апликацију.