Način na koji perete kosu može uticati na to da li će ona biti oštećena ili ne.
Način na koji obavljate ovu jednostavnu radnju čini razliku između zdrave kose i one oštećene, masne ili neposlušne…
Ako primetite da vam je kosa malo masna ili neposlušna ovih dana, a niste sigurni zašto, razlog možda leži u tome što ne perete kosu na pravi način. Prema frizerki Ket Tompson morate da budete veoma pažljivi prilikom rukovanja mokrom kosom. Zašto?
– Kosa je najranjivija kada je mokra, pa morate da se pobrinete da je pravilno perete kako je ne biste oštetili – kaže ona.
Evo šest grešaka prilikom pranja kose koje stilisti savetuju da izbegavate.
Pogrešan šampon i balzam
S obzirom na to da na tržištu postoji toliko različitih šampona i regeneratora, nije lako naći pravi. Čak i ako je vaša kosa relativno laka za održavanje, važno je da se pobrinite da koristite najbolji šampon i regenerator za vaš tip kose.
– Suvoj ili neposlušnoj kosi treba više vlage, dok su finijoj i tanjoj potrebne lakše formule kako je ne bi opteretile – savetuje Tompson.
Previše šampona za dubinsko pranje
Ako koristite mnogo različitih proizvoda za kosu, možda ćete želeti da uključite šampon za dubinsko pranje (na bočicama obično piše ‘clarifying’) svoju rutinu. Međutim, Tompson upozorava da ih ne koristite prečesto.
– Ovi šamponi su sjajni za održavanje čiste kože glave, ali izbegavajte njihovu čestu upotrebu kako ne biste uklonili prirodna ulja sa kože glave – opominje frizerka.
Prečesto pranje
Neki ljudi peru kosu svaki dan, bez obzira na to da li im je kosa prirodno masna ili se redovno znoje. Ali zapamtite: previše često pranje može da naruši njenu ph ravnotežu.
– Što više peremo kosu, to više uklanjamo ne samo prljavštinu i sitne čestice, već i prirodna ulja. Koža glave će tada proizvoditi više ulja kako bi hidrirala i nadoknadila ono što je uklonjeno – objašnjava Tompson.
Umesto da perete kosu svakodnevno, pokušajte da produžite vreme između pranja koristeći suvi šampon samo za koren, piše Realsimple.
Nedovoljno pranje
Iako je pranje kose jednom nedeljno široko prihvaćeno, stručnjaci nisu uvek za ovu praksu.
– Nedovoljno pranje može da izazove nakupljanje prljavštine i blokadu folikula, što dovodi do nezdrave kože glave. Predlažem da operete kosu barem svaki drugi, treći dan dok ne vidite kako vaša kosa reaguje i šta joj najbolje odgovara – sugeriše Tompson.
Pogrešna temperatura vode
Ispiranje kose toplom vodom je veoma prijatno, ali može i da ošteti kosu, što znači da ista neće izgledati baš najbolje.
– Iako volimo topli tuš, što je voda toplija, to će pre ukloniti prirodna ulja i zapravo učiniti kosu suvljom – kaže frizerka.
– Hladnija voda će više doprineti sjaju i hidriranju kose. Predlažem da ako volite tople tuševe, promenite temperaturu vode kada je vreme za ispiranje kose – savetuje ona.
Brzo sušenje kose
Možda ste u žurbi kad izađete ispod tuša, ali Tompson savetuje da ne trljate kosu energično kako biste je osušili.
– Budite nežni prema svojoj kosi! Pritisnite je kako biste izbacili višak vode koristeći peškir od mikrofibera. To pomaže da talasasta i kovrdžava kosa budu manje neposlušne, tanja kosa neće pući, a ofarbana će ostati u zdravom stanju – poručuje frizerka.
Preuzmite android aplikaciju.