I ove zime u vreme berbe grčki poljoprivrednici se suočavaju sa talasom krađa obranih maslina. Očajni su jer je lokalna policija neefikasna u rasvetljavanju ovih krivičnih dela. Sve se dešava noću po već poznatom scenariju kojim je prošle godine ojađeno na desetine proizvođača širom Grčke.
Poslednji slučaj zabeležen je na Peloponezu, inače poznatom po proizvodnji najkvalitetnijeg maslinovog ulja. Dvojica došljaka, Rumun i Bugarin, uspeli su preko noći da ukradu 33 džaka obranih maslina u vrednosti od 1.500 evra.
Obrane masline su prepakovali i odneli u zadrugu koja se bavi njihovim ceđenjem tvrdeći da je reč o rodu iz njihovih maslinjaka. Međutim, prerađivači ulja su posumnjali u njihovu priču, obavestili lokalnu policiju pa su kradljivci u ovom slučaju ipak uhapšeni.
Obrane masline se kradu noću uz svetlo farova vozila a lopovi kao da se ničega ne boje, objašnjavaju poljoprivrednici. To što je postavljena žica oko maslinjaka više nije prepreka. U oblasti Avtolkos lopovi su odneli 600 litara proceđenog maslinovog ulja vrednog 5.000 evra.
Ovo je samo deo nevolja sa kojim se svakodnevno suočavaju grčki poljoprivrednici koji i ove godine u periodu berbe dežuraju sa puškama uz svoje maslinjake da bi ih odbranili.
Cena maslinovog ulja po litru je u proizvodnji porasla na šest, u nekim oblastima i do devet evra po litru, a u prodavnicama i do 20 evra za litar, što je izazov za one koji bi na lak način do zarade.
Na međunarodnom tržištu cena je ove sezone stabilnija nego prethodnih godina, sem u Italiji, gde je zabeležen rast od devet do 11 evra po litru. Suša koja je pogodila celu Evropu uticala je na porast cena jer je u mnogim oblastima rod bio znatno manji nego ranije.
Bez obzira na činjenicu da je u Grčkoj rod bio bolji nego lani, cene su i dalje previsoke, tako da je, prema analizama, četiri od deset kupaca odlučilo da pređe na suncokretovo ulje.
Preuzmite android aplikaciju.