Почетна > Нови Сад

Актуелно Зелени град Нови Сад

Градско зеленило сезону озелењавања започиње садњом 288 стабала величине између четири и шест метара на 27 локација у граду, до пролећа се сади више од 2.000 садница

Градско зеленило започеће овогодишњу сезону озелењавања града, садњом 288 стабала, обиа између 20 и 25 центимерара, висине између четири и шест метара.
Фото: ЈКП „Градско зеленило“
Ново дрвеће биће посађено на 27 локација, чим наступи захлађење и започне период мировања вегетације. Дрвеће ће у сарадњи са  Градском управом за заштиту животне средине бити посађено у оквиру пројекта санације јавних зелених површина на територији Града Новог Сада након орканских олуја које су погодиле град 19. и 21. јула прошле године.
„Урагански ветар који је задесио Град Нови Сад током јула месеца 2023. године чупао је дрвеће из корена и ломио потпуно здрава стабла. Процењено је да је у урбаним деловима Града уништено око 4.000 стабала и око 7.500 стабала оштећено. У циљу унапређења зеленила на јавним површинама на подручју Града Новог Сада на предлог градоначелника Новог Сада донет је План реконструкције јавних зелених површина за период 2023-2027. године, којим је предвиђемо да се посади најмање 6.000 нових стабала.“
„Током јесени, зиме и на пролеће, биће посађено више од 2.000 садница, а сезону озелењавања започињемо садњом 288 одраслих стабала., уз предузимање мера неге и санирање оштећених стабала, како би се санирала настала штета“, рекао је директор „Градског зеленила“ Вања Божић.
Фото: ЈКП „Градско зеленило“
Сади се 105 копривића, девет кленова, девет јавора, 59 грабова, 60 липа, пет букава, пет оморика, 11 црних борова, 15 храстова лужњака, 10 оскоруша.
Такође, у сусрет јесењој садњи, ради размене искустава у циљу што боље заштите дрвећа, представници Градског зеленила обићи ће више расадника у Немачкој и Холандији.
„За успешан раст и развој засађених биљака потребно је извршити што квалитетније мере неге, нарочито током прве године, када је осетљивост на промене услова живота у новој средини веома висока, а процеси адаптирања тек засађених биљака на урбане услове, најтежи, једна од мера је додавање аминокиселина путем ињектора како би биљке што успешније прошле период адаптирања.
Ове мере требају да ублаже неповољне услове живота у градској средини и обезбеде максималну виталност подигнутог зеленила.  Такође, третмани аминокиселинама путем ињектовања су омогућили да се стрес због високих температура током протеклог лета уз интензивно заливање сведе на минимум“, истиче Данијела Андрић, помоћница директора за пројектовање, подизање, одржавање и производњу зеленила.

 

Ekološko udruženje „Zeleni Sad“ najavljuje treću godišnju manifestaciju „EcoMan 3.0“

 

 

Преузмите андроид апликацију.