Gradska biblioteka oglasila knjigu meseca – predstavljamo top 5 preporuka novosadskih bibliotekara za jesenje dane.
Ostvarenje koje je označeno kao knjiga septembra meseca je “Ti i ja smo bili par” autorke Ljubice Arsić.
Na velikom književnom platnu, nalik uzbudljivom filmu, nižu se neočekivane slike, razglednice i epifanije u pričama nove zbirke Ljubice Arsić. Epizode o parovima koje je sudbina spojila ili koje će razdvojiti mahom su obični ljudi u neobičnim okolnostima, ljubavnici, prijatelji, muževi i žene u braku što im izmiče, ali i poznate ličnosti, poput Pekića, Crnjanskog, Save Šumanovića, u kojima je autorka prepoznavala osobenosti zajedništva sa još jednim bićem i sagledala ih iz tog ugla, preispitujući fenomene ljubavi i potčinjenosti, zavisnosti i odanosti, zanosa i zablude… I zaodevajući ih pritom u svoj prepoznatljiv, barokni stil.Među svima njima ženski likovi posebno su uzbudljivi kada su vlasnici tek dela svoje sudbine…
Pored knjige meseca, obradovaće vas još sjajnih naslova po izboru Gradske biblioteke:
1.Meduze žive zauvek dok ih ne uhvate, Nađa Petrović
Ranjivo i snažno, razigrano i uznemirujuće. Izuzetan roman Nađe Petrović počinje kao tinejdžerska drama odrastanja, ali se brzo pretvara u uzbudljivu intimnu ispovest, lepršavu i poetičnu, a istovremeno dirljivu i bolnu. To je priča o dubokoj i suštinskoj krhkosti, o strahu od smrti, ali i strahu od života. Intenzivno ispričana, posebna i razarajuće emotivna, a opet uronjena u sve nesigurnosti, nestalnosti i lomljivosti duše jedne mlade devojke. U tom kontrastu, gotovo nespojivih stvari, Nađa Petrović gradi svoj izrazito poseban autorski svet, a njena proza nam direktno u lice, snažno i bez zadrške baca netaknutu i nedvosmislenu istinu. Istinu u koju ne možemo da ne poverujemo, jer ta istina izbija iz svake reči, misli, pogleda i uzdaha glavne junakinje romana.
2. Belo se pere na devedeset, Bronja Žakelj
Bronja stanuje u Vojkovoj, ulici u kojoj uvek sija sunce. Njena kuća miriše na zagorelo mleko i buhtle. Porodici Žakelj često dolaze gosti, a kad svi sednu za trpezarijski sto, baka Dada kaže da imaju zasedanje kućnog saveta. U kuhinji se sve radi, razvlači se testo za štrudlu, zavija se savijača, lupaju se šnicle, razvija se testo za rezance, tamo se i pegla. Ukućani i komšije kafenišu po ceo dan i ispijaju šljivovicu. Uvek se puši.U 19.30 porodica se okuplja da gleda Dnevnik. Televizor se uključi u 19.13 da se zagreje do 19.15 za crtani. Bronja voli da gleda druga Tita. Jedva čeka da poraste pa da učestvuje na radnim akcijama gde se pevaju pesme i dobija za užinu zemička i kobasica.
Pa ipak, ništa u budućnosti nije kako je mala Bronja zamišljala. Belo se pere na devedeset je priča o odrastanju satkana od dobro poznatih, u kamen uklesanih pravila života u Jugoslaviji. Naivnim rečima deteta koje sve vidi i sve prati, Bronja brani taj svet od zaborava. Dok je pratimo kako stasava u mladu devojku, Bronjin pripovedački glas sazreva, pronalazeći tople reči i za najpotresnije ljudske sudbine.
3. Rasuti umovi, Gabor Mate
Poremećaj deficita pažnje (ADD) poslednjih godina postao je kontroverzna tema, umnogome zahvaljujući dr Gaboru Mateu, koji je skrenuo pažnju javnosti na njegovu široku rasprostranjenost. Dr Mate ukazuje na to da se ovaj poremećaj u svojoj blagoj formi javlja kod značajnog dela populacije i izražava uverenje da naše socijalno i emocionalno okruženje igra ključnu ulogu kako u uzroku, tako i u lečenju ovog stanja. Rasuti umovi opisuju bolnu realnost ovog poremećaja i njegov uticaj na decu, kao i na karijeru i društvene puteve odraslih. Iako priznaje da genetika zaista može odigrati ulogu u predisponiranju osobe prema ADD-u, dr Mate ide još dalje i fokusira se na stvari koje možemo kontrolisati: promene u okruženju, porodičnu dinamiku i roditeljske izbore. U Rasutim umovima pružen je detaljan opis ADD-a i pravaca u njegovom lečenju, ali je priča koja je ispričana veća od same teme knjige, i tiče se svih bitnih elemenata emocionalne pismenosti – emocionalne samoregulacije, samoroditeljstva i uspostavljanja ravnoteže.
4. Princip 80/20, Ričard Koh
Princip 80/20 predstavlja pravilo po kome oko 80% ostvarenih rezultata u bilo kojoj sferi života proizilazi iz tek 20% uloženog truda, vremena ili novca, što je u suprotnosti sa uobičajenim načinom razmišljanja i opšteprihvaćenom tezom „bez muke nema nauke“. Međutim, ova pravilnost jasno se ogleda u svim domenima života. Dokazano je da je 20% proizvoda ili kupaca zaslužno za čitavih 80% zarade jedne firme, 20% kriminalaca je odgovorno za 80% ukupnih kriminalnih dela, 20% bračnih parova snosi krivicu za 80% razvoda, a 20% mladih stekne 80% raspoloživog obrazovanja! Možda niste ni svesni činjenice da 80% vremena nosite tek 20% od ukupne garderobe koju imate!
5. U kasno ljeto, Magdalena Blažević
Teško da ste skoro pročitali nešto tako potresno a toliko lepo kao što je nova knjiga Magdalene Blažević. Iz posvete je jasno da je ovo roman o ratnom zločinu. Odmah na početku saznajemo da je naratorka mrtva devojčica. Ona nam govori o svom detinjstvu, daje nam krokije života na selu, grubog, siromašnog i neidiličnog, jer stvaran život nikad nije bajkovit, ali jeste topao i živopisan, pun mirisa, boja i zvukova. Glas kojim govori nije nezreo, naprotiv, ali jeste detinji i poetičan, i upravo to pojačava sablasnu jezu predstojeće smrti. Je li itko javio ljetu da sam umrla? Ovo je pre svega roman koji u svakom akteru vidi ranjivost i ljudskost, čak ni naoružani vojnici nisu svedeni na dehumanizovano zlo. U njemu nema nacionalnosti, ne spominju se zaraćene strane, i utoliko je antiratni vapaj snažniji, jer je to mogao da bude bilo koji rat. Kontrast između nežnosti i lepote s jedne strane i užasa i besmislenosti s druge slomiće vam srce. Uprkos mučnoj temi, U kasno ljeto je roman koji će vas očarati poetičnošću i nežnošću.
Spremite se za magiju ”Dragi Bravo” cirkus stiže i u Novi Sad
Preuzmite android aplikaciju.