Početna > Biznis
Biznis

Građani u proseku zaduženi po 1.800 evra

Građani Srbije u proseku su sve zaduženiji. Kada se pogledaju statistički podaci Udruženja banaka s kraja prošle godine dolazi se do saznanja da svi bankama, opet u proseku, dugujemo oko 1.800 evra.
Foto: PrtSc/Uroš Milkić/YouTube

Istini za volju statistički podatak treba malo „raščlaniti” i videti šta se tu sve krije. Kreditna zaduženost je nesumnjivo veća mereno milijardama dinara ili evra, međutim ne sme se smetnuti s uma da se taj podatak sada deli na manji broj stanovnika Srbije.

Poslednji i još aktuelni popis pokazao je da nas je pola miliona manje nego pre deset godina, odnosno oko 6,7 miliona. Građani su kod banaka pozajmili 1.426 milijardi dinara, odnosno oko 12 milijardi evra. Veća je, razumljivo, zaduženost privrede i oni duguju 1.847 milijardi dinara, dok preduzetnici duguju 71 milijardu dinara. Ukupno sve kategorije su zadužene oko 3.350 milijardi dinara što je nešto više od 28 milijardi evra.

Prednosti niskih kamata koje su još postojale u prvoj polovini prošle godine vide se po rastu gotovinskih kredita. Njih je lane odobreno više za čak 38,8 milijardi dinara što je rast od nepunih 330 miliona evra. Zbog toga građani bankama sada po ovom osnovu duguju 664 milijarde dinara, a gotovinski krediti imaju međugodišnji rast od 6,2 odsto. U ukupnoj masi zajmova oni su dominantni i učestvuju sa 46,6 procenata.

I stambeni krediti 2022. su imali veliki rast od čak 12,6 odsto. I ovde važi ranija konstatacija da su oni u većem delu prošle godine bili relativno povoljni. Trenutno je u otplati 152.000 stambenih zajmova, a prosečan iznos je 3,9 miliona dinara što je oko 33.000 evra.

Kašnjenje u otplati ovih kredita je zanemarljivo 0,6 odsto. Podatak da je prosečni iznos stambenog zajma 33.000 evra, kao i onaj da kašnjenja gotovo i nema ukazuje da su građani vrlo oprezni kada se zadužuju za ovu namenu. Oprez je razumljiv, jer je reč o obavezi na 20 i neretko 30 godina.

Porez na kriptovalute treba da plati 129 građana

Preuzmite android aplikaciju.