Početna > Biznis
Biznis

Građani koriste više od deset miliona računa i kreditnih kartica

Poslovne banke imaju pravo da od prvog septembra 2023. godine povećaju iznos provizija i naknada i sada se to povećanje vidi u godišnjem izveštaju koji one dostavljaju svakom klijentu.
Foto: Unsplash/hostreviews

Preciznije rečeno, banke su mogle, ali nisu morale, da pomenutog datuma vrate „cenovnik” na nivo koji su primenjivale od 1. januara 2021. do avgusta 2022. godine. To im je, inače, dozvoljeno odlukom Narodne banke Srbije (NBS).

Ko pažljivo prati dopise banke, može da pročita koliko para im je platio na ime ovih troškova. Krediti time nisu obuhvaćeni.

Prema podacima Udruženja banka za januar, ove godine banke su građanima otvorile gotovo devet miliona tekućih računa. Po osnovu dozvoljenog prekoračenja po tekućem računi građani koriste čak 43,8 milijardi dinara mesečno, na šta banke, razumljivo, tarifiraju kamatu.

Prema istom izvoru, gotovo milion korisnika i dalje ima 1,2 miliona kreditnih kartica. Dužnici u proseku koriste 30.000 dinara preko kreditne kartice, a prosečni odobren limit je oko 97.000 dinara.

Kome se ne sviđaju iznosi naknada, može da promeni banku. Procedura je relativno laka i odlazak ne košta, s tim što se pre toga moraju izmiriti svi dugovi.

Zato mnogi ne zatvaraju račune, već samo otvaraju nove u potrazi za povoljnijom ponudom. Otuda kod nas ima više otvorenih tekućih računa nego što ima stanovnika.

Naplaćuju banke i čekove, sve kartice su osigurane, ali se taj trošak ne vidi u ovom godišnjem pregledu naknada zato što se plaćaju osiguravajućoj kući.

Inače, Narodna banka je na internet prezentaciji omogućila korisnicima da uporede naknade za usluge povezane s platnim računima (paketima) izborom više pružalaca platnih usluga.

Zakonom o platnim uslugama predviđeno je da pružalac ima pravo da za njih korisniku usluga naplati naknadu. Kao što je to slučaj i u ostalim državama s tržišnom ekonomijom, visina naknada koju pružalac usluga naplaćuje zavisi od njegove poslovne politike kojom on nastoji da bude što konkurentniji na tržištu.

EU pokrenuo istragu o tome da li agloritmi Tiktoka stvaraju zavisnost kod dece

Preuzmite android aplikaciju.