Грађани могу без плаћања административних такси и без израде техничке документације да поставе соларне панеле и производе електричну енергију за своје потребе, до 50 КW, изјавио је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић и додао да је то прилика за грађане да покажу еколошку свест и реално допринесу смањењу угљеничног отиска.
Новим Законом о коришћењу обновљивих извора енергије, који је ступио на снагу 30. априла, у циљу повећања коришћења енергије из обновљивих извора и посебно активног укључивања грађана у енергетску транзицију, по први пут је уведен и институт купца-произвођача. На овај начин је омогућено да грађани буду активни учесници у производњи електричне енергије, што је пракса у целој Европи.
Еколошки пројекти постају доминантни.
Он истиче да је Влада Србије одлучна да обезбеди поколењима одговарајућу инфраструктуру за прераду отпадних вода и селекцију и рециклажу отпада, што је приоритет ако желимо чисту воду и ваздух.
Министар Момировић је нагласио да су надлежне службе измениле неопходне процедуре, баш да би се смањили трошкови за грађане и да би подржали у пракси идеју о производњи енергије из обновљивих извора.
,,Сваки грађанин, сада као купац-произвођач, може практично без иједног папира да постави и производи за своје сопствене потребе електричну енергију из енергије сунца. Жеља нам је да сваки грађанин поред тога што ће уштедети новац, учествује у заштити животне средине коришћењем соларне енергије“, рекао је Момировић.
У Србији данас има, према доступним проценама, око 600 км2 кровова, а циљ је да бар 10 одсто наведене површине буде искоришћено за постављање соларних панела на крововима, што би значило да ће бити произведено 6.000 МW енергије из соларних панела, односно из енергије сунца као обновљивог извора енергије.
О Уредби која има за циљ побољшање квалитета ваздуха прочитајте ОВДЕ.
Преузмите андроид апликацију.