Prema podacima iz Akcionog plana zapošljavanja Grada Novog Sada 13.015 nezaposlenih zabeleženo je u Novom Sadu u decembru prošle godine, od čega su više od polovine činile žene – čak 7.968.
Kako se navodi posao je čekalo 2.026 građana koji imaju prvi stepen stručne spreme, drugi ima njih 405, treći 1.765, četvrti 4.140, peti 79, šesti 1.054, sedmi 3.527, dok osmi stepen stručne spreme ima njih osamnaestoro, te najveći udeo nezaposlenih čine lica sa četvrtim, sedmim i prvim stepenom stručne spreme.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, zaposleno je njih 158.076. Na osnovu analize stanja nezaposlenosti za Filijalu Novi Sad, u periodu od decembra 2019. do decembra 2020. godine broj nezaposlenih je smanjen za 6,59 odsto.
Najviše zaposlenih je u sektoru trgovine na veliko i malo i popravku motornih vozila, njih 17,15 odsto, u prerađivačkoj industriji je 14,4 odsto, u obrazovanju 8,44 odsto, dok je u zdravstvenom i sektoru socijalne zaštite zaposleno 7,44 odsto od ukupnog broja zaposlenih.
Kako se u Akcionom planu navodi, deficitarna zanimanja su diplomirani informatičari – posebno programeri, kuvari, manikiri, pedikiri, mesari, vozači, zavarivači, frizeri, ovlašćene računovođe, diplomirani farmaceuti sa položenim stručnim ispitom, armirači, tesari, diplomirani defektolozi, socijalni radnici i geodetski inženjeri, lekari specijalisti, mašinski i elektro inženjeri kao i profesori matematke i fizike.
Osnovna deficitarnost se iskazuje kod informatičkih zanimanja sa visokom školskom spremom – diplomirani informatčari, programeri svih profila, diplomirani matematičari-informatičari, diplomirani inženjeri elektrotehnike-računarske tehnike.
U programerskom zanimanju, zapažen je nedostatak znanja u programskim jezicima C+, C++, PHP, Java i Frontend, navodi se u Akcionom planu.
Uskoro obuke za posao
Obuke za frizere, kuvare i pekare, za lica bez srednjeg obrazovanja će početi krajem juna. Tokom godine, biće održane i osnovne informatičke, kao i obuke za vođenje poslovnih knjiga, manikir i pedikir za osobe sa invaliditetom, dok će za teže zapošljiva lica bez znanja i veština, koja na posao čekaju duže od godinu dana, biti organizovane obuke za zavarivače, operatere na CNC mašinama i obuke za vođenje knjiga.
Suficitarna zanimanja čine pravni, poljoprivredni i ekonomski tehničari, maturanti gimnazije, diplomirani pravnici, diplomirani turizmolozi, turistički i hemijski tehničari, profesori srpskog jezika i književnosti, profesori razredne nastave i oni sa zanimanjima iz oblasti kulture.
U evidenciji na teritoriji Novog Sada, 5.560 nezaposlenih na posao čeka duže od dve godine, što je 42,73 odsto od ukupnog broja nezaposlenih.
U Akcionom planu zapošljavanja navodi se i da je cilj politike zapošljavanja Grada uspostavljanje stabilnog i održivog trenda rasta zaposlenosti kroz otvaranje novih radnih mesta, podršku razvoju preduzetništva i podsticanju zapošljavanja mladih.
Od 2010. do 2020. godine, Grad za realizaciju mera aktivne politike zapošljavanja izdvojio ukupno 1.357.935.990 dinara za zapošljavanje 3.842 lica, dok je njih 2.571 obučeno. Od toga, 478 lica zaposleno je tokom 2020. godine, od čega je 120 bilo na stručnoj praksi.