Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Grad je na današnji dan pogodila druga najjača oluja, škole i vrtići najviše oštećeni, preko 3.500 oštećenih objekata građana (FOTO/VIDEO)

Prošle godine na današnji dan, Novi Sad je bio pogođen drugom po najsnažnijom olujom, zbog je uvedeno vanredno stanje na inicijativu gradonačelnika Milana Đurića.
Foto: PrtSc/NS Uživo

Kako za naš portal navode iz Grada, u nezapamćenom nevremenu oštećeno je osam objekata zdravstvene zaštite, više od 20 osnovnih škola, 10 objekata srednjih škola i više od 30 vrtića Predškolske ustanove, sportski objekti (SPC Vojvodina i SC Sajmište i dr.), osam objekata ustanova kulture Grada Novog Sada, objekti na Petrovaradinskoj tvrđavi, šest objekata ustanova socijalne i dečije zaštite, objekti na pet gradskih pijaca kojima upravlja JKP „Tržnica“, objekti na grobljima kojima upravlja JKP „Lisje“, kao i dva verska objekta.

Oštećeni su i objekti i stvari u privatnoj svojini građana, prijavljena su oštećenja na krovovima zgrada kolektivnog i individualnog stanovanja, na fasadama objekata i na automobilima- više stotina oštećenih vozila. Tom prilikom podneto je više od 3.500 prijava o oštećenjima na objektima građana.

Sredstva za saniranje objekata obezbeđena su iz budžeta Republike Srbije, za državni program pomoći i obnove oštećenih stambenih zgrada, kao mere koje se sprovode se na delu teritorije Republike Srbije u jedinicama lokalne samouprave obuhvaćenim Odlukom o proglašenju elementarne nepogode, a koje obuhvataju i teritoriju Grada Novog Sada. U skladu sa navedenom uredbom, Ministarstvo za javna ulaganja vrši isplatu pomoći na tekući račun stambenih zajednica, te je do danas za teritoriju Grada Novog Sada isplaćeno 37.400.000,00 dinara i to za 151 stambenu zajednicu.

Škola “Desanka Maksimović” u Futogu bila među najviše oštećenim objektima

Obnova novosadskih škola koje su pretrpele velike štete u dva nezapamćena nevremena je započela nakon procene stručnjaka. Najviše štete pretrpela je Osnovna škola “Desanka Maksimović” u Futogu, koja je ostala bez krova nakon razorne oluje.

Foto: PrtSc/NS Uživo

Izvođeni su radovi na obnovi krova i postavlje su nove keramike kako bi se đacima omogućilo bezbedno vraćanje u školu na vreme.

„Od 16 škola pet je pretrpelo najveću štetu. Sve škole će biti otvorene 1. septembra. One koje su pretrpele štetu su sada rekonstruisane sa još boljim materijalima“, rekao je tada gradonačelnik.

Isto tako, krov jednog od objekata škole “Dušan Radović” na Klisi takođe je zahtevao popravku. Dina Vučinić, članica Gradskog veća za obrazovanje, obišla je radove na terenu u čiju sanaciju je bilo uključeno preko 100 radnika i nekoliko izvođača radova.

“Čistoća” nakon nevremena očistila 176 ulica, zaposleni radili u tri smene

Radnici Javno komunalnog preduzeća “Čistoća” su nakon jakih nepogoda koje su zadesile Novi Sad, očistili 176 gradskih ulica od palog drveća, granja, delova fasada i drugog otpada koji je sprečavao i ugrožavao kretanje saobraćaja i pešaka.

Stradao je i veliki broj drveća

Gradsko zelenilo još tada je najavilo da će na jesen biti posađena nova stabla na mestima uništenog. Dato obećanje polako se ispunjava te je tako u Novom Sadu zimus i proletos posađeno 2.634 sadnice različitih vrsta drveća. Od novembra do sredine aprila najviše su sađeni koprivići, kedrovi, likvidambi, katalpe, omorike, ukrasne trešnje, javori, platani i bagremi.

Najveći broj sadnica posađen je u okviru programa obnove zelenila koji finansira Gradska uprava za zaštitu životne sredine, takođe u velikoj meri obnovu zelenila u gradu su pomogle društveno-odgovorne kompanije kroz donacije sadnica u akciji „Sadimo sada za budućnost Novog Sada“ koja je počela u novembru 2023. godine. Sađeno je u svim delovima grada. Samo na Limanu 3, u blokovima uz ulice Narodnog fronta, Šekspirove, Bulevar Despota Stefana i Balzakovu, posađeno je 340, a u Limanskom parku 205 novih sadnica.

Foto: NS Uživo
Tvrđava je pretrpela značajna oštećenja, uskoro obnova sata

Obnova tornja sa satom na gornjem Ludvigovom bastionu Petrovaradinske tvrđave, koji je oštećen tokom prošlogodišnjih oluja, treba da počnu je i koštaće gotovo devet miliona dinara (8.887.440), s PDV–om.

Reč je o građevinsko–zanatskim i konzervatorsko–restauratorskim radovima, a radiće se pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Foto: Grad Novi Sad

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić tada je istakao da je tvrđava je pretrpela značajna oštećenja, pogotovo krovovi tvrđave, sa čijom sanacijom se krenulo po hitnom postupku.

„Mi smo odmah krenuli u postavljanje krova kako nove padavine ne bi dodatno oštetile tvrđavu. Tu su nam se pridružile, pored javnih preduzeća, i privatne kompanije, kao i dve kineske, i očekujem da ćemo do sredine nedelje tvrđavu staviti pod krov i da budemo sigurni za iduće padavine. Što se tiče sata na Petrovaradinskoj tvrđavi, u redu je i skinuli smo pokazivač smera. On će se restaurirati i biti vraćen na tvrđavu. Takođe, gledaćemo da sat dodatno ulepšamo“, rekao je tada gradonačelnik Đurić.

Po čemu je posebna najveća novosadska pijaca i kako je stekla svoj naziv?

Preuzmite android aplikaciju.