Od svih čula, čulo mirisa je najsenzitivnije. Mirisi mogu izazvati snažna osećanja – simpatija i blagostanje, ali i odbojnost često su povezani sa mirisima.
Neke ljude jednostavno „ne mirišemo“, slično je i sa predelima. Mirisi se takođe smatraju ultimativnim okidačima za sećanja.
Pod motom „Tragom mirisa Beča“ gradska uprava austrijske prestonice pozvala je građane da daju svoj doprinos kao „istraživači mirisa“. Projekat ima za cilj da podstakne da se veća pažnja posveti subjektivnim utiscima u svakodnevnom životu i da se stvori svest o tome kako mirisi oblikuju naš odnos prema okolini. Takođe projekat polazi od pretpostavke da smo svi stručnjaci za naše neposredno okruženje. To „lokalno znanje“ je vredno, ali često ostaje neiskorišćeno. U okviru ovog projekta želi se preneti koliko su percepcije čula vredne za urbanističko planiranje i geografiju okoline, kao i za istraživanje socijalne i kulturne istorije grada.
Zbog toga se u okviru ovog projekta postavlja pitanje: Kako Bečlije doživljavaju svoje naselje? Na šta im miriše? Kako je mirisalo ranije? Šta im smrdi? I zašto? Gde se osećaju dobro i na šta ih podseća miris? Šta nam takva iskustva sa mirisima govore o životu u tom naselju? Dakle, manje je važno KAKO Beč tačno miriše, koliko se radi o vezama između osećanja, iskustava i priča povezanih sa mirisima kojih se sećamo ili otkrivamo.
Zainteresovani mogu da učestvuju na dva načina:
• Unošenjem podataka u digitalnu mapu mirisa Beča (do oktobra 2023)
• Učešćem u radionicama „Smell-Workshops“ za mlade i starije osobe u opštinama Hernals (jul 2023) i Floridsdorf (septembar 2023).
Svi koji imaju veze s Bečom pozvani su da učestvuju putem Bečke karte mirisa (Wiener Geruchs Karte):
• Otkrijte mirise svog naselja! Na digitalnoj mapi mirisa Beča mogu se uneti lični doživljaji i priče o mirisima. Mapa je otvorena za unos podataka do sredine oktobra 2023.
Radionice o mirisima su posebno namenjene mladima i starijima:
• Grupa mladih (14-18 godina) i starijih osoba (60+) iz opština Hernals i Floridsdorf je posebno pozvana da istraži svoje okruženje. Učesnici će dobiti obuku kao „detektivi mirisa“ na terenu (Smell-Walks) i vežbe pisanja (Sniff’n Write), a biće uključeni i u krajnju analizu podataka (Smell-Talk). Kao lokalni eksperti istraživaće, dokumantovati i diskutovati o svetu mirisa i istoriji mirisa svog naselja.
Projektom rukovodi kulturološkinja Štefani Vajsman. Ona istražuje istoriju čula i emocija na Univerzitetu u Beču, sa posebnim fokusom na istočnoj Evropi. Ovaj projekat se sprovodi u okviru programa podrške „Znanje mnogih“, kojim Grad Beč podržava istraživačke projekte gradskih opština.
Bečku kartu mirisa možete pogledati i upotpuniti na linku.
Preuzmite android aplikaciju.